Yaratıcı Çocukların Dünyası Lego 5 5

amoxicillin cost without prescription

amoxicillin without insurance testbed.idippedut.dk

abortion pill online

buy cheap abortion pill

melatonin pregnancy third trimester

melatonin and pregnancy category online

benadryl and pregnancy risks

benadryl pregnancy nausea adboesten.nl

prescription coupon card

viagra coupon

Yaratıcı Çocukların Dünyası Lego

Oyuncaklarını saçarak oynayan çocukların yerini sürekli bilgisayar oyunları oynayan çocuklar alsa da LEGO'nun devri hiçbir zaman geçmiyor...

Uzun süre bilgisayar başında oturmak çocuğun doğasına aykırı olsa da, bilgisayar oyunlarını severek oynayan çocukları masadan kaldırıp başka herhangi bir şey yaptırmak neredeyse imkansız. Öte yandan geleneksel bir oyuncak olan LEGO'nun yeri hem çocuklar hem de ebeveynler için bambaşka. İşte dev bir marka olan LEGO'nun hikayesi...

LEGO Grubu Billund, Danimarka’da fakir bir marangoz olan Ole Kirk Christiansen’in atölyesinde mütevazi bir başlangıç yaptı. Yaratıcı aile şirketi bir gün dünyanın en saygıdeğer oyuncak şirketlerinden biri olacaktı.

1916’da, Christiansen Billund’da 1895’den beri iş hayatında olan bir ahşap doğrama mağazasını satın aldı. Yaşamını az sayıda çırakla birlikte bölgedeki çiftçilere evler ve mobilyalar inşa ederek kazanmaktaydı. Atölyesi 1924’de iki küçük oğlunun bazı ahşapları tutuşturarak çıkardığı bir yangında yandı. Ole Kirk yılmadan felaketi daha büyük bir atölye inşa ederek bir fırsata dönüştürdü ve işini daha da genişletmek için çalıştı; ancak kısa süre sonra Büyük Kriz (Great Crash 1929) geçimini zora soktu. Üretim maliyetlerini minimize etmek için yollar ararken, ürünlerinin minyatür versiyonlarını tasarım kit’i olarak üretmeye başladı. Bu minyatür katlanır merdivenler ve ütü tahtaları ona oyuncak üretme ilhamını verdi.

1932’de, Ole Kirk'in mağazası tahta çekme oyuncaklar, domuzcuk kumbaralar, arabalar ve kamyonlarla dolmaya başladı. Mütevazi bir başarı sağladı, aileler genelde fakirdi ve bu oyuncakları çoğunlukla satın alamayacak durumdaydı. Bölgedeki çiftçiler bazen oyuncaklarını yiyecek karşılığı satın almaktaydı; Ole Kirk iş hayatında kalabilmek için oyuncaklara ilaveten pratik mobilya üretmek zorunda hissetti. 1930’ların ortasında yo-yo oyuncağı modası ona kısa süreli bir hareketlilik getirmişti, ama aniden bitti. Bir kez daha, Ole Kirk dezavantajını kendi lehine çevirerek kullanılmayan yo-yolardan oyuncak kamyonlarına tekerlek yaptı. Oğlu Godtfred onunla birlikte çalışmaya başladı ve şirkette aktif bir görev aldı. LEGO 1934’de Christiansen tarafından Danimarka deyişi “leg godt” “iyi oyna”dan adını alarak markalaştı. 

LEGO Grubu "LEGO"nun Latince’de "Biraraya getiririm" veya "Toplarım" anlamına geldiğini iddia ediyor. Ama bu daha ziyade “Okurum” veya “Toplarım” anlamına gelen fiillerin oldukça liberal bir çevrimi olur.

LEGO, Danimarka merkezli The LEGO Group adlı şirket tarafından üretilen bir oyuncak çeşididir. Üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki yapı parçalarından oluşur. İlk başta oyma tahtadan yapılmış kaba prizmalardan oluşan LEGO parçaları, zamanla plastikten yapılmaya başlandı. Plastiğin kolayca aynı şekilde üretilebilir olması parçaları tek örnek haline getirdi. Bu sayede 60'larda ve günümüzde üretilen parçaların birbirine uyumlu olması sağlandı. İlk başta yalnızca Avrupa'da üretim yapılırken, Amerika pazarına giren şirket burada yeni bir fabrika açmak yerine yeni parçaların üretimini Samsonite'e devretti. İlk başta tuğla şeklinde olan basit tanelere çarklar, çubuklar, tekerlekler, küçük adamlar ve elektrikli aksamlar gibi daha ayrıntılı bölümler de eklendi. Böylece hemen hemen her şeyin inşa edilebileceği bir çeşitlilik sağlandı. Genel olarak 7-16 yaş civarını hedefleyen LEGO, aslında her kitleyi kendine bağımlı kılacak nitelikte ürünler çıkarmaya çalıştı. Amerika ve dünya pazarı geliştikçe, çizgi romanlarla ve bilgisayar oyunlarıyla büyüyen neslin ihtiyaçlarına cevap vermek piyasada LEGO'nun tutunmasını biraz zorlaştırdı. Bunun üstesinden gelmek için her ihtiyaç grubuna yönelik setler üreterek piyasada yine vazgeçilmez bir konuma ulaşmıştır. Bunlardan bazıları LEGO Baby (0-3 yaş), LEGO Duplo (0-6 yaş), LEGO City, LEGO Creator, LEGO System, LEGO Technic, LEGO Bionicle, LEGO Belville, LEGO Mindstorms’dur. Son zamanlarda ise medya dünyasının ve küreselleşmenin yıktığı bir oyuncak olarak kalmamak için Harry Potter, Star Wars, Batman, Örümcek Adam, Winnie The Pooh, Spongebob Squarepants, Ben 10 gibi ünlü temaları da bünyesine katmıştır. Hatta şu an günümüz teknolojisi sayesinde, LEGO Digital Designer adlı program ile bilgisayar üzerinde sınırsız LEGO yapılabilmektedir.

İlk kez 1949 yılında üretilen ve 1955’te pazarlanmaya başlanan LEGOnun bugüne kadar satılan parça adedi 400 milyara ulaşmıştır. 

Dünya’nın her yerinde her yaştan LEGO severlerin bir araya geldiği toplulukları ve kulüpler bulunmaktadır. Çeşitli LEGO aktiviteleri ve yarışmaları düzenlenmektedir.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tema Dışı Konuları