Dünyanın En Prestijli Oyunu 5 8

symbicort generic name

symbicort generic name

seroquel

seroquel redirect

amlodipin sandoz

amlodipin sandoz 5 mg read here

cyklokapron ulotka

cyklokapron gel click here

Tenis, iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında raketle oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür. Kortların önemli uzunluk ölçüleri vardır ve her kort bu ölçülere göre yapılmak zorundadır. Peki bu sporun tarihçesini hiç merak ettiniz mi?

Tenis sporunun tarihi kesin olarak bilinmese de, 13. yüzyılda Fransa’da sadece aristokratların oynadığı ve adına da, Le Jeu du Paume denildiği bilinmektedir.

Kapalı bir kortta elle vurularak oynanan bu oyun daha sonra raketlerle de oynanmaya başlanmıştır. 17.yy’da Paris’te asillerin vazgeçilmez oyunu haline gelen tenis, bu dönem halka da inmeye başladı.

1860 yılında Çin’den ülkesine dönen Binbaşı Wingfield, tenis tarihinde yeni bir sayfa açacaktır. Bu sporun adını Yunanca oyun anlamına gelen “Sphairistike” olarak değiştirmişti. İngiliz oyunlarından aldığı kuralları tenisle birleştirir ve 1874 yılında bu oyunun patentini de almayı başarır. Oyun için seçilen yemyeşil bakımlı sahalar oyuna ayrı bir zarafet katarken, skor sistemi de racket’ten alınmıştır. Uzun saplı raketlerle oynanan bu oyun için seçilen toplar ise, ne badmington topu kadar hafif ve uçucu ne de racket topları kadar sertti.

Patenti aldıktan sonra, oyununu tanıtmak, sevdirmek ve “Sphairistike” oyununun araç gerecini pazarlayabilmek için kolları sıvayan Binbaşı Wingfield hayal kırıklığına uğrar. Diğer oyunlarla benzerliğini hemen keşfeden sporseverler, bu pahalı malzemelere para ödemek yerine, basitçe ağ­raket-top ile oynamaya başlar ve kuralları da değiştirmeye başlarlar. Giderek daha çok tutulmaya başlayan tenis, İngiltere’nin geleneksel sporu kriket’i gölgede bırakır. Tenisçiler, kriket alanlarının tenis için ideal çim kortlar olduğunu fark ederek kriket’çilerin beyaz giysilerini de taklit ederler. Bu arada Wingfield’in kum saati şeklindeki kort biçimi dikdörtgene dönüşmüş ve skor sistemi de değişmiştir.

Tenis, ilki 1877'de düzenlenen "Wimbledon" kupasından sonra dünyanın en prestijli sporu haline gelmiştir.

 

Yazar : TR'de MARKA

Facebookda Paylaş

Diğer Tema Dışı Konuları