Kontrol Bizde 3 5

abortion pill kit

name of abortion pill in u

buy naltrexone online

naltrexone buy online website naltrexone buy uk

buy naltrexone online india

buy naltrexone

weed lexapro withdrawal

lexapro and weed

pillola cialis per uomo

cialis generico 2017

premarin without prescription

coupons for premarin website-knowledge.com

Kontrol Bizde

Çok değil bundan sadece 10 sene öncesine kadar memnun kalmadığınız bir ürünle ilgili yapabileceğiniz şeyler sınırlıydı. Ürünü değiştirmeye çalışabilir eğer başarısız olursanız bunu yakınlarınızla paylaşabilir ve asla kime ulaştığından emin olamayacağınız bir mektup yazabilirdiniz. Ama günümüz dünyasında durum çok farklı. Memnun kalmadığınız bir ürünle ilgili gerekli ilgiyi görmediğinizde bunu sosyal medya da ilan edip sadece etrafınızdaki 3-5 kişiyle sınırlı kalmadan hayal edemeyeceğiniz boyutta bir kitleyi bu durumdan haberdar etme şansına sahipsiniz. Yani şirketlerin işi artık eskisinden çok daha zor. Frugal Dad internet sitesinde hazırlanan raporda bunun örneklerinden biri yakın zamanda Armani&Versace’nin Türkiye’de bulunan fabrikalarında 5000 işçinin akciğer hastalığına yol açan kimyasallarla zehirlendiğinin ortaya çıkmasıyla başladı. Mayıs ayında taşlanmış kot yapımında kullanılan silikon zehirlenmesiyle ilgili bir rapor sosyal medyada paylaşıldı. Raporda iki Türk işçiden birinin geri dönüşü olmayan bir hastalığın belirtilerini gösterdiğinden bahsediliyordu. 7 Haziranda Armani&Versace Facebook duvarında paylaşılan yüzlerce öfkeli mesaj yüzünden Facebook duvarını paylaşıma kapattı. Temmuz ayında 38.000 kişi tarafından taşlanmış kotu boykot eden çevrimiçi bir dilekçe imzalandı . Armani&Versace 1 ay içerisinde taşlanmış kotu ürün yelpazesinden çıkardığını açıkladı.

Sosyal medyanın etkisi bu kadar göz önündeyken ve bu mecrada var olmanın önemi her yerde bangır bangır vurgulanırken, çoğu şirket bunu nasıl yöneteceğini bilmediğinden ya da olumsuz etkilerinden korktuklarından, sosyal medyada olmamayı ya da bu ortamda pasif kalmayı tercih edebiliyor. Çoğunun nedeni aynı aslında, ne yapacaklarını bilememek. Öncelikle kabul etmeli ki sosyal medya üzerinde tam bir kontrol sağlamak imkansız, ama kontrol edebileceğiniz kadar bir bölgeyi elinizde tutmak işinizi kolaylaştıracaktır. Sosyal medya, şirketiniz adına yukarıda gördüğünüz olumsuz sonuçlara yol açabileceği gibi tam tersine olumlu sonuçlar doğurmak konusunda da oldukça etkin. İşte bu yüzden iyi yönetilmeli.

Sosyal medyada var olmaktan çok ne için orada olmanız gerektiğine karar vermelisiniz öncelikle, sonrasında stratejinizi ve hedeflerinizi belirleyip planlamanızı yapmanız önemli. Sosyal medyayla ilgili danışmanlık veren bir çok firma mevcut, fakat sosyal medya kampanyalarıyla ilgili en büyük sorun bu çok yeni olan mecrayla ilgili şirket içinde kendinize yandaşlar bulabilmek. Eğer gerekli desteği göremezseniz, bu konuya gereken önemin verilmesini sağlamanız da zorlaşacaktır. Bu durumda öncelikli hedef kitleniz kendi şirket çalışanlarınız olmalı. Tüm çalışanlarınızı sosyal medyaya aşinalıklarına göre gruplara ayırıp onları bu konuda eğiterek, her birinin sizin temsilciniz olarak sosyal medyada ki varlığınızı desteklemelerini sağlayabilirsiniz. Böylece sosyal medyayı dinlerken bir çok yardımcınız olacaktır. 

Yazar : Bilge GENCER SANDIK

Facebookda Paylaş

Diğer Pazarlama Konuları