Samsun TSO Başkanı - Salih Zeki Murzioğlu 2 8

norvasc

norvasc power-hosting.nl

domperidone 10mg

domperidone eureka

cialis generic best price

when will generic cialis be available link

Samsun ilinin kültürel ve tarihi öneminden bahseder misiniz?

Samsun’un tarih öncesi çağlarda ne zaman ve nasıl kurulduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, insanlık tarihi açısından çok eski bir yerleşim alanı olduğu söylenmektedir.

Anadolu’da ilk siyasî birliği kuran Hititlerin, Romalıların, Perslerin, Makedonyalıların bölgede izleri bulunmaktadır.

Samsun ve yöresinde tütün ekiminin yaygınlaşması ve buharlı gemilerin işlemesiyle birlikte Samsun, 19.yy’dan itibaren Karadeniz’in ikinci derecede bir limanına dönüşmüştür.

İnsanlık tarihi açısından oldukça önemli bir kent olan Samsun, Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş meşalesinin yakıldığı İlkadım Kentidir. Samsun, genç Türkiye Cumhuriyeti için büyük anlam ifade etmektedir.

Samsun’un lojistik konumunun, sanayi ve ticaret yönünden avantajları nelerdir?

Samsun Türkiye’de yalnızca üç ilin sahip olduğu dört ulaşım altyapısına sahip bir kent ve bu anlamda Karadeniz’de tek. Küreselleşme ile birlikte üretim yaptığımız alanın giderek genişlemesi başka bir ifadeyle sınırların kalkıp dünyanın tek bir Pazar halini almasıyla lojistik, önemli bir maliyet kalemi haline geldi. Hali hazırda bugün dünyada pek çok kentin kalkınmasına lojistik imkanları yön veriyor. Sadece lojistik hizmet sağlayarak geçim kaynağı oluşturan kentler var. Lojistiğin mal ve hizmet tedariğinde yaratacağı katma değerin bilinciyle yönetim olarak lojistik master plan hazırlattık. Her şeyden önemlisi lojistik ile ilgili ciddi bir farkındalık oluşturduk ki, bugün kentin kalkınmasına yön veren tüm kurumlar bu konuya hassasiyet gösteriyor. Lojistik anlamda yapılacak yatırımlar, Samsun hinterlandındaki kentlere de katkı sağlayacaktır. Samsun bulunduğu konum itibariyle ki Kurtuluş Savaşının başlangıç noktası olması rastlantı değildir, oldukça stratejik bir konumdadır. Bu bağlamda Samsun Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısıdır diyebiliriz.

Samsun’da etkin olan sanayi kolları nelerdir? İlinizde en çok hangi sektörler faaliyet gösteriyor?

Samsun pek çok kentten farklı olarak belli bir alanda ihtisaslaşmış bir şehir değil. Bununla birlikte İstanbul Sanayi Odasının Türkiye’nin ilk bin şirketi araştırmasında 2010 yılında 10 firma vardı ve çoğu birbirinden farklı alanlarda faaliyet göstermektedir. Tabi Samsun oldukça bereketli iki ovaya sahip; Çarşamba ve Bafra ovaları, dolayısıyla önemli bir tarım üretimi var. Kara, deniz, hava ve demiryolu taşımacılığı liman ve liman geri bölgesinde yer alan serbest bölgenin varlığı ve ovaların tarımsal üretim potansiyeli beraber düşünüldüğünde, Samsun’da var olan ve ihracata da yönelebilecek tarımsal ürünlerin işlendiği tarıma dayalı sanayilerin daha da gelişmesi beklentimiz çok yüksek oluyor. Bununla birlikte gıda sanayi, hazır giyim, ağaç ve mobilya, kağıt ve ürünleri, gübre, çimento, dükdil boru, şekerleme, yem, kimya ve ilaç sanayi, plastik ürünleri ve deterjan, cam ve ürünleri, kiremit ve tuğla, kireç, lastik ve ürünleri, demirçelik, metal eşya ve makine, oto yedek parça sanayi ile bakır ve mamulleri sanayi Samsun’un sanayisini teşkil etmektedir.

Diğer yandan Samsun tıbbi cihazlar ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın üçüncü kümelenme merkezi konumundadır.

İlinizdeki turizm faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Samsun, zengin tarihi geçmişi, kültürel zenginlikleri, ulaşım kolaylığı ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Kentimiz, denizi, ormanları, gölleri, yaylaları, şelaleleri, bozulmamış doğası, kaplıcaları, kayak merkezi, ılıman iklimi ile tam bir doğa cennetidir.

Biz Samsun’un Doğu Karadeniz’deki yayla turizminde bir başlangıç noktası olmasını arzu ediyoruz. Ama turizmde bazı eksikliklerimizin olduğu da aşikar. Bunun başında konaklama tesisleri geliyor. Fakat kentimizde halen inşaatı devam edenlerle birlikte başlayacak olan dört ve beş yıldızlı otellerin faaliyete geçmesiyle turizmde en büyük eksikliğimiz olan konaklama konusundaki sıkıntılar da aşılacaktır. Bunun yanı sıra kentimizde özellikle hem devlet eliyle hem özel sektör eliyle sağlık alanında yapılan yatırımlar da önümüzdeki dönemde, sağlık turizmine de önemli katkılar sağlayacaktır. Ben Samsun’un önümüzdeki kısa dönem içinde turizmden hak ettiği yeri alacağına inanıyorum.

Milli mücadele döneminde önemli bir paya sahip olan Samsun’un bu dönem izlerini bizlerle paylaşır mısınız? (Müzeler, anıtlar, tarihi dokular vs…)

Samsun Cumhuriyet tarihinin ilk adımının atıldığı Atatürk Şehri. Samsun denince ilk akla gelen Atatürk’tür. Bu nedenle kentin dört bir yanında bu izlere rastlamak mümkün. Milli Mücadele Parkı ve Açık Hava Müzesiyle, Gazi Müzesiyle, aslına sadık kalınarak yapılan Bandırma Vapuruyla, Atatürk ve bu mücadeleye ilk desteği veren silah arkadaşlarının heykellerinin yapıldığı Tütün İskelesiyle ve şehrin adeta simgesi olan dünyada özelliği itibariyle heykeller arasında ikinci konumda olan Atatürk Heykeliyle Samsun bir 19 Mayıs şehridir.

2013 yılından neler bekliyorsunuz? Türkiye’nin mevcut ekonomik durumunda istikrarı sağladığını ve ekonomisini düzeltme yolunda olduğunu düşünüyor musunuz?

2008 yılında ABD kaynaklı başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan küresel kriz, sonuçları itibariyle, dünya ekonomisine yönelik algıları büyük ölçüde değiştirdi. Kuşkusuz bu kriz, ekonomik güç merkezlerinin batıdan doğuya doğru kaymasına da yol açtı.

Tüm dünyayı etkileyen belirsizlik ortamının 2012 yılında da önemini korumaktadır. Küresel iktisadi faaliyetteki toparlanmanın halen istenen seviyelerde olmadığı görülmektedir.

2013 yılı da dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Piyasalardaki durgunluk, malumunuz çevre coğrafyamızda yaşanan siyasi istikrarsızlıklar temkinli olunması gerektiğinin işaretini veriyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Samsun kabuğunu kırmakta olan bir kent. Lojistik, fuar, önümüzdeki dönemde yapılması planlanan yatırımlar, devam etmekte olan otel, AVM yatırımları gibi projeler tamamlandığında, Samsun kabuğunun büyük bir kısmından kurtulmuş olacak ve biz vizyonumuzu yenileyerek yeni projelerle bu kentin kalkınma yolculuğuna katkı vermeye devam edeceğiz. Samsun'un kalkınma yolculuğuna destek verecek, bu kente çivi çakacak herkese destek olmaya hazırız. 

 

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Tanıtım Konuları