Basın Bülteni Yazarken Dikkat Edin 6 7

elavil

elavil

buy naltrexone ireland

naltrexone hcl

sertraline 100mg and alcohol

sertraline alcohol interactions

Basın Bülteni Yazarken Dikkat Edin

Basın bültenleri, farklı müşteri gruplarına ulaşmak, web sitenize gelen trafiği artırmak ve anahtar kelime görünürlüğü gibi SEO sonuçlarını yönetmek için online pazarlama faaliyetlerinizin önemli bir bileşeni olmalı. Bu potansiyeli doğru bir şekilde kullanabilmek için basın bülteni yazarken iyi bir planınız olmalı.

Basın bülteni yazarken, hedef kitleyi belirlemek, haber değeri taşıyan bilgi sağlamak, kısa tutmak, yazdığınızı tekrar tekrar kontrol etmek gibi yapmanız gereken pek çok şey var. Tıpkı yapmanız gerekenleri bilmek kadar yapmamanız gerekenleri bilmek de aynı derecede önemli.

Çılgınlar gibi anahtar kelime kullanmayın: Oyun üstüne oyun kuran teknik direktörler gibi bir şeyi aşırı fazla yapmak kötü bir fikir.

Okuyucuları web sitenize çekmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) harika bir yol fakat anahtar kelimelerle basın bülteninizi optimize ederken onları dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Unutmayın kopyala yapıştır bir içerik okuyucu için nasıl bir anlam ifade etmiyorsa haddinden fazla anahtar kelime kullanmak da arama motorları için bir anlam ifade etmeyecektir.

Anahtar kelimelerle basın bülteninizi optimize ederken aşağıdakileri dikkate alın;

•Aramalarda sıklıkla hangi anahtar kelime ve ifadelerin kullanıldığını saptamak için Google AdWords gibi anahtar kelime arama araçlarını kullanın ve bültenlerinizde en çok arama yapılan anahtar kelimeleri kullanın.

•Anahtar kelimenizi başlıkta, alt başlıkta ve ilk paragrafta kullanmaya dikkat edin.

•Bültende çapa linklere yer verirken, ana sayfaya değil de web sitenizdeki ilgili sayfaya bağlantı verdiğinizden emin olun.

•Ortalama her 100 – 150 kelimede yalnızca bir anahtar kelimeye link verin.

Çok uzun yazmayın: Okuyucular internette hızlıca hareket eder. Bu yüzden bir içeriği başından sonuna okumalarını beklemek büyük bir hayal.

Yazdıklarınız kısa ve öz olsun ayrıca aşağıdaki noktaları da göz önünde bulundurun;

•Başlık: 8-10 kelimeyle sınırlandırın

•Gövde: 300-500 kelime arası idealdir.

•Madde işaretleri ve paragraflar: İkisini de kısa tutun. Madde işaretlerini paragrafları bölmek için kullanın ve paragraflarınızı 3-4 cümleyle sınırlayın.

Takipçilerinizi unutmayın: Takipçileriniz artık size yalnızca basın odanızdan ulaşmıyor. Bültenlerinize Google, Facebook, Twitter gibi birçok farklı kaynaktan ulaşarak sizi takip ediyor. Gazeteciler gibi benzer şekilde hedef kitleniz de basın bültenlerinizi değerlendiriyor.

Aşağıdakileri göz ardı etmeyin;

•Bir imaj yaratın; Tasvir eden ve heyecan yaratan kelimelerle okuyucunun kafasında bir resim canlandıracak şekilde yazın.

•Okuyucuyla samimi bir dil kullanın. İnsanlar ürün ve hizmetleriniz hakkında belki bir fikre sahip ancak her şeyi de bilmiyorlar. Bu yüzden açık, basit ve mesleki terimlerden uzak bir şekilde, anlaşılır bir dille yazın.

•Satış dürtüsüne karşı direnin. Unutmayın, okuyucular bilgilendirici bir içerik peşinde satış amacı güden reklamların değil.

Tüm bunları göz önüne alarak dikkatli bir şekilde kurguladığınızda basın bülteninin online pazarlama faaliyetleri içinde paha biçilmez bir araç olduğunun farkına varacaksınız.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları