Sincan OSB/ İbrahim Hakkı ALPTÜRK 2 7

abortion prices in ar

abortion prices in ar link

ru 486 abortion pill buy online

buy medical abortion pill online open

tadalafil generico quando

tadalafil mylan prezzo bilie.org

Sincan Organize Sanayi Bölgesi Başkanı İbrahim Hakkı ALPTÜRK

Türk Telekom’da 26 yıl görev yaptıktan sonra emekli olduğunuz ve 2010 yılından bu yana Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesinde, Bölge müdürlüğü yaptığınız bilinmekte… İbrahim Hakkı ALPTÜRK’Ü okuyucularımıza daha yakından tanıtmak istiyoruz bize kendiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Erzurum doğumluyum. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak 1980 yılında PTT’de göreve başladım ve Baş Mühendis, Bölge Başmüdürü, olarak çalıştıktan sonra PTT ve Türk Telekom ayrışmasından sonra Türk Telekom’da Bölge Başmüdürü, Genel Müdür Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi, sonrasında da Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yaptım, 26 yıl bu kuruma hizmetim oldu. Türk Telekom’un satışından sonra Adalet Bakanlığının Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP), hayata geçirilmesinde görev aldım, Adalet Bakanlığında Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı (AİGV) Genel Müdürlüğü ve Monaco’da Kurulu uydu şirketi Eurasiasat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinden sonra farklı olan bu sahaya geçtim ve 2010 yılından beride Ankara Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünü yapmaktayım.

Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bölge Müdürü olarak bize üye sayınızı, faaliyetlerinizi genel olarak 1.Organize Sanayi Bölgesini tanıtabilir misiniz?

Öncelikle şunun altını çizmek lazım; Ankara denilince insanların aklına bir memur şehri gelir, Başkent oluşun yarattığı bir imaj. Ancak Ankara sanayileşme konusunda çok önemli ataklar yaparak şu anda ülkemizin sanayileşmiş ikinci şehri olma yolunda. Bizim sanayi bölgelerimizi görünce şaşırmayan bir kişi dahi görmedim. Kimse Ankara’da bu denli büyük ve kapsamlı sanayi kuruluşları ve sanayi bölgeleri beklemiyor. Bizim bölgemiz, büyüklük, yönetim anlayışı ve fonksiyonları bakımından Türkiye’nin 264 OSB’si arasında ilk sıralarda yer alır. Farklı sektörlerde üretim yapan toplam 268 fabrikamız var, yeni hizmete verdiğimiz sanayi parsellerinin işletmeye geçmesi ile birlikte seneye 320 fabrikaya ulaşmayı planlıyoruz. Modern alt ve üst yapılara sahibiz, elektrik, doğalgaz, haberleşme, içme suyu, atık su, yağmur suyu şebekelerimiz, yollarımız var ve buradaki her türlü hizmet bölge müdürlüğümüzce verilir. Yaklaşık 10 Milyon metre karelik, bu alana belediyeler karışmaz, imar planları, yapı kullanımına izin belgeleriyle, işyeri açma ve çalışma ruhsatları da bölge müdürlüğümüzce verilir. Bu yetkiler 4562.sayılı kanunla OSB Yönetimlerine verilmiştir.

Ülkemizde yer alan Organize Sanayi Bölgeleri içinde Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi ilk üçte yer alıyor ve 2012 yılında çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmada en temiz ve en çevreci Organize Sanayi Bölgesi seçilmiştir.  Sincan 1.organize Sanayi Bölgesi’nin ileriye dönük hedefleri nelerdir? 

Sanayi denilince ilk akla gelen olgulardan biriside çevreye olan etkiler… Bacası tüten fabrika binasından çıkan o duman, çevreyi ne kadar etkiliyor diye soruyor insanlar.

Bu noktada fabrikaların Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yer almasının önem ve gerekliliği ortaya çıkıyor. Çünkü OSB’lerde yer alan fabrikaların baca gazları emisyon ölçümleri yapılarak, atık suları ön ve ortak arıtma tesislerinde toplanıp arıtılarak doğal ortama veriliyor. Böylece doğayı gelecek nesillere tertemiz bir halde devretmek mümkün oluyor. Bizim bölgemiz her türlü atık kontrolünü dikkatlice yapan ve gerekli tedbirleri alan bir bölge. Ayrıca Türkiye’nin en çok ağaç ve yeşil alanı olan bölgelerinden biriyiz, bölgede 3800 ağaçlık bodur elma, 1000 ağaçlık ceviz ve kapari bahçelerimiz, 30.000 civarında ağacımız var. “Temiz Türkiye’m” kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açtığı yarışmada bu yıl Türkiye Birincisi seçildik, tabii hedefimiz bunu daha ileri taşımak, herkese olumlu yönde örnek olmaktır.

Bölgemizi yıl içerisinde ülkemize gelen çok sayıda yabancı Sanayi ve Ticaret Heyetleri ziyaret ederler. Bu yüzden vitrinde duran bir yeriz, hep bakımlı, hep hazır ve hep iyi olmalıyız. Bu heyetler bizi sadece ASO 1.OSB olarak görmüyor, bizim şahsımızda Türk Sanayisini değerlendiriyor. Biz bu bilinçle hareket ediyor ve her konuda araştırıp en iyi olmaya gayret gösteriyoruz. Yoruluyoruz ama ülkemizi temsil etmeninde gururunu yaşıyoruz.

ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi ülkemizin en iyi yönetilen ve en kurumsal organize sanayi bölgelerinden birisi durumunda. 30.000 bin kişiye istihdam sağlayan bölgenin ihracat hacmi ve ülke ekonomisine katkısı ne durumdadır?

 Bölgemizde şuan 30.000’in üzerinde eleman çalışıyor. Taşeronları da eklersek bu sayı 40.000’lere ulaşır. Bölgemize 1 günde girip çıkan araç sayısı 28.000 ile 32.000 arasında değişiyor. Yani bu bölgede 1 günde 75.000 ile 80.000 kişi civarında insan hareketi var. Hep bir düzen içerisinde ve bunların her türlü sosyal ihtiyaçları karşılanarak sakin ve olaysız bir hayat devam ediyor. Herkes üretmeye odaklanmış, işiyle-gücüyle uğraşıyor. Biz bu düzeni temin ediyoruz.

Geçen yıl bölgemizde üretilen malların ekonomik büyüklüğü 6 Milyar ABD Doları idi, yapılan ihracat miktarı ise 1,8 Milyar ABD Doları civarındadır. 

Ülkemizde ilklere imza atan ASO 1.OSB’nin yürüttüğü, birçok eğitim ve eğitime destek projesi bulunuyor. Bu projeler içinde en çok dikkat çekenler metes (mesleki test ve sertifikalandırma) ve osep (okul-sanayi-eğitim programları) şüphesiz. Projeler katılımcılarına ne gibi katkılar sağlamakta?

Sanayi eğitimli insan gücü gerektiriyor. İyi eğitim almış eleman ihtiyacı bizim sanayicilerimizin birinci sorunu. Mesleki Teknik Eğitimden istenilen sonuçları aldığımızı söylemek mümkün değil. Mezunlar çok zayıf geliyorlar. O yüzden eleştirmek yerine kendi başımızın çaresine bakalım ve “işte bu iş böyle yapılır” diye topluma, ilgililere bir mesaj verelim istedik. Bu yıl ASO Teknik Kolejini eğitim-öğretime açtık. Müthiş bir talep gördü, çok yüksek puanlı öğrenciler kolejimizi tercih etti 465 SBS puanıyla öğrenci aldık 401 taban puanla kayıtları kapattık. Bu çocukları iyi eğitip her birini ülkemizin bir değeri olarak hayata hazırlayacağız. Ayrıca dual ( ikili ) teknik eğitim yapılan lise seviyesinde OSEP Projesini uyguluyoruz burada da 200 çocuğumuz var, onlar da mezun olur olmaz hemen fabrikalarımızda işe başlıyorlar. Bu yıl Hacettepe Üniversitesiyle birlikte Hacettepe ASO 1.OSB Meslek Yüksek Okuluna eğitim-öğretime açtık, ikili öğretim yapılıyor ve 180 öğrencimiz var. İstanbul Okan Üniversitesi ile birlikte çalışanlarımıza lisansüstü eğitim veriyoruz. Ayrıca 32 Meslek dalında çalışanların seviyelerini ölçüp onlara sertifika verecek olan METES (Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezini) kurduk. Bir AB Projesi bu, Sertifikalarımız bütün Avrupa Birliği Ülkelerinde geçerli olacak.

Bu yıl okul öncesi çocukların eğitimi için bir okul daha açmayı planlıyoruz. Böylece süreci şimdilik tamamlamış ve sloganımız olan ’’Asıl olan eğitimdir’’ sözüne uygun davranmış olacağız.

Bilindiği üzere tüm dünyada firmalar kurumsallaşarak markalaşmayı hedeflemektedir. Sincan Organize Sanayi Bölgesin bulunan firmaların markalaşma süreciyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Marka ve markalaşma konusu son derece önemli bir konu, işletmelerimizin bir kısmı ve ülkemizdeki birçok işletme maalesef bunun farkında değil. Halbuki marka bir işletmenin ve üretilen malın nüfus cüzdanı niteliğinde. Marka olmak kadar markasını korumakta önemli. Dünyada marka çoğu zaman işletmenin önünde gider. Bizde bu konu hafife alınıyor ve rastgele gidiyor. Markalaşma yolunda profesyonel davranılmıyor ve çaba sarf edilmiyor. O yüzdende uluslararası nitelikte marka üretmekte güçlük çekiyoruz. Demek ki bu konuda hepimizin eğitilmeye ve bilinçlendirilmeye ihtiyacımız var. Bu bilinçlendirmeyi de doğru insan ve doğru kuruluşların yapması gerekiyor. Ben TR’ de MARKA’YI işte bu noktada doğru kuruluş olarak görüyorum.Ticari kaygıyı ön planda tutmadan bunu yapıyorsunuz. Size hem benim hem de bölgemizdeki işletmelerin ciddi manada ihtiyacı var. Sonuçta sizin göstereceğiniz yolda devam edecek firmalarımız markalaştıkça, tanındıkça kazanacaklar, böylece ülkemiz ekonomisi büyüyecek, topyekun kalkınacağız. Başarılarınız bizim başarımız olacaktır.

Bu gayretlerinizden dolayı Sizlere teşekkür ediyorum.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Tanıtım Konuları