Ges- Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar İşletme Müdürlüğü 5 2

buy abortion pill online

buy abortion pill

lanoxin

lanoxin esasolutions.sk

how much does a first trimester abortion cost in tampa fl

how much does a first trimester abortion cost in tampa fl

houston abortion clinics

abortions open

acquistare cialis in farmacia

cialis prezzo

GES- Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar İşletme Müdürlüğü

Geleneksel Türk El sanatlarının tarihi çok eski devirlere, Orta Asya'ya kadar uzanır. Yapılan el sanatları ürünlerinde yaşam biçimi olan göçebe hayatın özellikleri, tarihî kalıntılardan da anlaşılmaktadır. İşlemeler ve motifler o dönemde çadır, halı, kilim, eyer takımları, elbiseler gibi pek çok nesneye uygulanmıştır. 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'ya gelen Türkler bu zengin sanat ve uygarlık kültürlerini de beraberinde getirmişlerdir. Orta Asya'nın göçebe kültür işlemeciliğini ve sanatlarını burada geliştirerek sürdürmüşlerdir.

Özünü ve ruhunu Anadolu insanının yaşam tarzından alan el sanatlarımız, malzemesiyle ve biçimiyle de yıllardır Anadolu’da yaşamış insanları anlatmaktır. Üstün estetik yapısını, Anadolu kültürünün çeşitliliğinden ve binlerce yıllık kültürel birikimden; yapısal üstünlüğü ise Anadolu insanının sabırlı, titiz el emeği ve göz nurundan almaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak; kültürel ve sanatsal değerlerimize sahip çıkmak suretiyle, bunların desteklenmesini, yaşatılmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını hem görev hem de sorumluluk olarak görmekteyiz. Bu anlayışla Bakanlığımız Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİM) olarak geleneksel el sanatlarımızın araştırılması, geliştirilmesi, satın alınma yoluyla üretimin desteklenmesi, tanıtılması ve pazarlamaya yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla; Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar İşletme Müdürlüğü 2005 yılında kurulmuş ve 9 mağazası ve bir adet internet şubesiyle faaliyetlerine başlamıştır.

27.08.2010 tarihinden itibaren markalaşma ve tescil konusunda çalışmalarını başlatmıştır. Öncelikle kırmızı ve beyaz renklerden oluşan GES logosunun temel alındığı bir kurumsal kimlik oluşturulmuştur. Bu kurumsal kimlik çerçevesinde, bünyemizde bulunan mağazaların modernizasyon ve imaj çalışmaları tüm hızıyla sürmekte olup mağazalarımıza yeni bir kimlik ve vizyon kazandırılması amaçlanmaktadır. GES ürün seçim politikası ise: uzman kurulunun tavsiyeleriyle yapılmaktadır. Bu kurulda uzman akademisyenlerin yanında piyasadan seçilmiş ehil kişiler de bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra diğer ülkelerle yaptığımız kültürel değişim programları çerçevesinde yurtdışında düzenlenen uluslararası sergiler ve fuarlara el sanatları ustalarının katılımı sağlanarak geleneksel Türk el sanatının tanıtımı yapılmaktadır. Ayrıca işletme müdürlüğümüzce, dünyanın birçok ülkesinde Geleneksel El Sanatları ve kitap sergilerine katılmış olup, el sanatları ustalarımızın hem eserleri hem de ustalıkları bu sergiyi ziyaret eden kişilere uygulamalı olarak da gösterilmektedir.

GES, 1500 dolayında usta üretici, tasarımcı ve seçkin ürün çeşitleri ile yurdumuzun hatta dünyada el sanatları konusundaki uzman kuruluşlardan biri haline gelmiştir.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tema Dışı Konuları