Sosyal Medya 3 3

buy abortion pill espana

buy abortion pill espana miconsoladoryyo.com

how much does the abortion pill cost

abortion pill

augmentin

augmentin

albuterol otc

over the counter albuterol inhaler walmart rt66casino.com

Sosyal Medya

Dünyada ve ülkemizde internetin yaygın kullanımı, bizlere yeni alışkanlıklar kazandırdığı gibi bazı alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Bunlardan en önemlisi iletişim. İletişim; doğduğumuz andan itibaren en çok ihtiyaç duyduğumuz ve iyi ya da kötü kullanımla ya da ustalaşma becerimize göre hayatımıza yön veren bir olgudur.

İnternet sayesinde her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyor ve ilgilendiğimiz konular hakkında, sadece fikirlerimiz paylaştığımız insanların değil, farklı din, dil, kültür v.b. bireylerin de düşüncelerini öğreniyoruz. Artık istediğimiz, istemediğimiz herkesle iletişim halindeyiz. Bu durumda bilgiyi paylaşmak (yaymak), ya da ulaşabilmek için her bireyin kullanabildiği sosyal medya kavramı oluşmuştur. 

Sosyal medya, internet kullanan herkes için sayısız fırsatlar doğurmuştur. Örneğin internet üzerinden alışveriş yapmak veya firmaların yeniliklerinden, fiyatlarından, kampanyalarından haberdar olmak. Bilgisayarımızı açıp internete bağlandığımız andan itibaren hepimiz potansiyel müşteri konumundayız. İhtiyacımız olsun olmasın birçok firmanın gösterişli ilanları istemesek de gözümüze çarpıyor. Yoğun çalışma temposu, trafik, yaşamsal gereklilikleri yerine getirmeye çalışmak derken ihtiyacımız olan bir ürün hakkında araştırma yapmak için internete başvurmak büyük kolaylık. Aslında ürünler hakkında her türlü bilgiye rahatça ulaşmanın yanı sıra daha önce o ürünü alan kişilerin yorumlarına ulaşabilmek, tüketici olarak karar mekanizmamızda oldukça etkili bir öğedir. Tabii ki hangi yorumları ciddiye alacağımız bizim filtrelerimizle alakalı örneğin; daha önce o markanın bir ürünün kullanmış olmak, tanıdığımız kişilerin görüşleri, olumlu/olumsuz yorumların yoğunlaştığı noktalar, satış sonrası hizmet, marka güvenilirliği gibi.

Sosyal medyada yer alan firmaların, markaların PR, satış stratejilerini geliştirmesi ve belki değiştirmesi gerekliliği doğmuştur. İletişimin bu kadar hızlı olması ve ulaşılan kitlenin sayısal çokluğu bir yana kaç kişi tüketici oluyor, kaç kişi sadık tüketici olarak devam ediyor asıl önemli rakam budur. Bir tüketici olarak; geleneksel pazarlama ve satış yöntemlerinden farklı olarak sosyal medyada faaliyetlerini yürüten firmaların / markaların öncelikle samimiyet, içtenlik (ürüne olan güvenin tüketiciye aktarılması), dürüstlük üzerine odaklanmalıları gerektiğini düşünüyorum.  Gerçekçi olmayan vaatlerde bulunmak, anı kurtarmaya çalışmak, ürünü farklı göstermek uzun vadede ancak müşteri kaybıyla sonuçlanacak beyhude girişimlerdir. Markalaşma sürecinde, markaların mevcut konumlarını korumalarında süreklilik en önemli olgulardan biridir.

İçeriği tüketicinin oluşturabildiği bir mecrada samimiyet firmaların / markaların en önemli silahıdır.

Yazar : Ayşe SEZER

Facebookda Paylaş

Diğer Pazarlama Konuları