Kartpostal niye icat edildi? 6 4

deltasone

deltasone loekkenglas.dk

cleocin

cleocin forlaget-ave-maria.dk

mixing weed and adderall

mixing xanax and weed online

asthma rescue inhaler

over the counter asthma inhalers house.raupes.net

 

Kartpostal niye icat edildi? 

Kartpostallar aslında hediyelik eşya olsun diye değil, insanlarla daha hızlı temas kurmak üzere bir iletişim aracı olarak icat edildi. Elektronik öncesi çağın e-postası niteliğindeki kartpostal, ayrıca kişisel kitle iletişiminin ilk örneğiydi.

1980’lerde Avrupa ve ABD’deki hükümetlere bağlı posta hizmetlerinin, bedeli önceden ödenmiş kartpostalları piyasa sürmesiyle kartpostal dönemi başladı. 1890’lara gelindiğinde özel matbaaların kendi kartlarını basmaya başlamasıyla kartpostal kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Kartların bir yüzünde “Kartpostal” yazarken diğer yüzünde de illüstrasyon yer alıyordu.

Dünya kartpostal tarihi uzun bir geçmişe dayanır. Ancak büyük ölçüde yaygınlaşması, Osmanlı Devleti’nin de katılımcı olduğu 1893 Chicago Dünya Sergisi’yle başladı. Amerikan Hükümeti, sergi sonrasında ABD posta teşkilatı aracılığıyla, yayıncılara ilk kez 1 sentlik kartpostallar (Penny Postcard) bastırma izni verdi. Kartların arkasında ise mektuplaşan kişinin yazısı için yer ayrıldı. Böylelikle kartpostallar, yalnızca bir iletişim aracı olmakla kalmadı, bazı siyasi olayların geniş kitlelere duyurulmasında ve gündem yaratılmasında rol oynadı. Öte yandan, kartla gerçekleştirilen mektuplaşmalar, dönemin öykülerine de ışık tutmaktaydı. Ayrıca kartpostal biriktirmek dünyanın bir numaralı hobisi haline geldi.

Telefonun icadıyla birlikte kartpostalların altın çağı sona ermiş oldu. Ama günümüzde İngiltere’de hala revaçta olmaya devam ediyorlar, özellikle de deniz kıyısında yaşayan insanlar arasında.

 

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları