QR Kod 4 4

prilosec

prilosec redirect

sertraline alcohol withdrawal

sertraline alcohol effects adboesten.nl

zovir mod bumser

zovir pris

QR Kod

QR kod (Quick Response Code – Hızlı Yanıt Kodu); kullanıcının “hızlı” bir şekilde ilgili içeriğe ulaşmasını sağlayan bir teknolojidir. Japonya’da Toyota’nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave tarafından geliştirilen yeni nesil 2D (iki boyutlu) bir barkod cinsidir. 

İşleyiş mantığı barkoda benzese de aralarında ciddi farklılıklar vardır. Bunlardan en önemlisi, QR kod sisteminin barkod sistemine oranla yüzlerce kat fazla bilgi depolayabilmesidir. 

Geleneksel tek boyutlu bir barkod yaklaşık 20 hane maksimum veri depolama yeteneğine sahiptir. QR kod ise barkoda göre birkaç düzine ile birkaç yüz kat daha fazla bilgi taşıma kapasitesine sahiptir. QR kod nümerik ve alfabetik karakterleri, Kanji ,Kana, Hiragana, semboller, binary ve kontrol kodları gibi her türlü değişik veriyi barındırabilir. 

QR kodu kullanabilmek için cep telefonunuzun bunu desteklemesi gerekmektedir. Aynı zamanda QR kodu okuyabilecek bir uygulamanın telefonunuzda yüklü olması gerekir. Günümüzde akıllı telefonların yaygın kullanımı nedeniyle QR kod kullanımı geniş kitlelere yayılmıştır. 

Özellikle Avrupa ülkelerinde şehir hayatı içerisinde kendine yer bulmuştur. Şehir içi ulaşım bilgileri, müze ve tarihi eserlerle ilgili bilgiler, gazete ve dergilerde haberle ilgili linkler, reklam panolarında gibi farklı mecralarda kullanılnmaktadır.

Ülkemizde henüz kullanımı yeni yeni yayılmaya başlayan QR kod uygulaması, dünyada çeşitli kuruluşların reklam örnekleriyle oldukça yaygın durumda.

QR kod okuyucuya sahip mobil cihazlarla, kodun fotoğrafını çektikten sonra şifrelenmiş içerik cihazlara bir kerede yüklenebilmektedir. İçerikle birlikte ürün veya hizmet hakkında kolay anlaşılır bir video, fotoğraf veya bir web sitesine oldukça hızlı ve kolay erişim sağlanmaktadır. Sadece ürünü tanıtan bir reklamdan ziyade QR kod kullanımı dünyada oldukça farklı yerlerde kullanılmakta. Kartvizitlerde, tişört, billboard ve belki de yakın zamanda arabalar da bile QR kod uygulaması kullanılarak, firmalar veya kuruluşlar bire bir hedef kitlesine ulaştırmak istediği hizmeti tanıtabilecek.

QR kod ile neler yapabilirsiniz?

- Web sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz

- Kartvizitinizin üzerine QR kod basabilirsiniz

- Bir indirim kuponunun üzerine basabilirsiniz

- Facebook sayfanızı tanıtabilirsiniz (QR kod içeriği 'beni ekle' linki olabilir)

- Ürün / kampanya sayfasına link olarak herhangi bir reklamda kullanın (tv, dergi, billboard).

- QR kod taranarak bir kitapla ilgili olarak doğrudan kitabı satan bir online kitabevine gidilebilir,

- QR kod taranarak turistler herhangi bir şehir için gezi ve turizm ipuçları elde edebilir, yardım alabilir,

… ve daha aklınıza gelebilecek her tür şey için QR kod kullanabilirsiniz.

Teknolojinin yeteneklerine bakıldığında hem kullanıcı açısından hem de pazarlama açısından birçok kolaylık sunduğu kesin.

Çarpıcı veriler:

- QR kod alımı 2010′dan 2011′e kadar %4589 oranında arttı

- Ürün paketlerinin üzerinde %59′luk bir kullanıma başlandı.

- Kullanıcılar QR kod konusunda farkındalık yaşamaya ve “Smart Phone” kullanım artışına paralel QR kod kampanyalarını takip etmeye başladı.

- Fortune verilerine göre 50 şirketten 11′i QR kod kullanımını pazarlama stratejilerine kattı.

- QR kodlarının %68’i Iphone tarafından kullanılıyor.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tasarım Konuları