Tasar��m
8
Maskot Nasıl Tasarlanır?
Önce ele alınan kurşun kalem, tikotunun akla gelen ilk siluetini işledi.. Ardından üzerine konulan, diğer bir eskiz ile hatları daha da belirginleştirildi. Tasarımcı şekli oluştururken rengini de düşünür, oluşacak gölgesini de... Tüm bunlar adım adım işlenir kâğıda…
TR'de MARKA
‘Josef geldi, Yusuf oldu’
Şair ile tasarımcı arasındaki tek fark, şairin anlaşılmak gibi bir derdi yokken, tasarımcı tamamen muhatabını yakalamanın derdindedir...
Yusuf DURSUN
Kırmızı Beyazın Asaleti
Kahvehaneye girdiğinizde kimse size selam vermiyor. Çay istiyorsunuz, çayı getiren garson da sizinle bir sohbete girmiyor. Çayı masanıza bırakıyor, kırmızı beyaz çay tabağının kenarını işaret parmağıyla gösteriyor ve “Merhabası yanında” diyor size. Size kalan ise şaşırmak oluyor.
Aydoğan YÜCE
15 Dakikada Opel!
Kalem ve bir kağıt eşliğinde düşünülmüş logo tasarımının ilk hatları işlenmeye başlar. Adım adım, üzerine yeni revizeler işlenir. Öyle bir kıvama gelmelidir ki, logodan çıkarılacak her hangi bir parça eğer bütünü bozuyorsa, işte o zaman logonun bütünlüğü sağlanmış demektir.
TR'de MARKA
Boho ve İskandinav Esintisi
Yeni teknolojiyle harmanlayacağımız vintage stili ve retro-modern iç tasarım tarzı hem mekanlarımıza sıcaklık ve içtenlik katacak, hem de hepimiz birer rol model olup dünyamızı tekrar tamir edeceğiz.
İç Mimar İrem Deniz ÖZCAN
Somut Düşünceler Tarihi
İnsanoğlu zamanda ilerledikçe hayallerini ve hikayelerini duvar mozaikleri, hiyeroglif benzeri semboller ve en nihayetinde alfabe ile ifade etme çabasında olmuşlardır. Sonraları el yazması ve dini içerikli kitaplar ilk yayınlar olacaktır.
Lovemark - Kreatif Direktör Emrah SARIAYDIN
Karikatür
Kimi çevrelerce karikatürist olarak kabul edilen ve aynı zamanda birçok çizgi filme de imza atan Walt Disney, yaptığı en zor şeyin, insan gibi davranacak bir hayvana vereceği en uygun karikatür ifadesinin nasıl olacağını bulmak olduğunu söylemiştir.
Lovemark - Grafik Direktörü Yıldırım ŞAHİN
Haber Kameramanlığı
Yangına gittiğimizde itfaiyeci oluruz. Savaş bölgelerine gittiğimizde asker oluruz. Siper alırız. Kurşunun nereden geleceğini, bombanın nerelere düşebileceğini kestirmeye çalışırız. Avukat oluruz. Mağdurların hakkını ararız. Her işten az da olsa anlamalıyız.
TRT Haber Merkezi Şef Kameramanı Celal ÇEVİRGEN