Modern şehrin adresi Bursa 2 4

voltaren

voltaren beerotor.de

buscopan

buscopan 3xi.dk

prednisolon tabletta

prednisolon tabletta avonotakaronetwork.co.nz

benadryl pregnancy rating

benadryl and pregnancy

Tarihten Gelen Dokusu, Geleneklerini Koruyan Ruhuyla

Modern Şehrin Adresi Bursa

Ülkemizin tarih, kültür ve medeniyet zenginliği bakımından en fazla esere sahip müstesna kentlerinden biri olan Bursa; Bithynia, Roma, Bizans dönemlerine ait antik eserlerle Osmanlı başkenti olmasının kendisine kazandırdığı önemli değerlere sahiptir. Binlerce yıllık kültür mirasıyla kendine özgü bir kimlik kazanan bu şehir; korunması gereken anıtsal, dinsel, kültürel ve sivil yapıları, yeşil dokusu, Uludağ’dan beslenen pınarları, tarihe şahitlik eden muhteşem çınarları ve şifalı kaplıcaları ile yıllar boyu “yeşil Bursa” olarak anılmıştır.

Tüm tarihi kültürel değerlerinin yanı sıra Bursa, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en modern şehirlerinden birisidir. Türkiye’nin en büyüğü olan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Uludağ Üniversitesi, Avrupa’nın en modern sebze hali, modern alışveriş ve eğlence merkezleri ile Bursa her dönem olduğu gibi bugünde Türkiye’nin öncü illerinin başında yer alır.

Eteklerinde şehrin kurulduğu Uludağ, tarihte ilk keşişlerin inzivaya çekildikleri yerleşim yerlerinden biridir. Uludağ, Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezlerinden biri olma özelliğini, dört mevsim boyunca sürdürmektedir.

Ülkesini yakından tanımayı arzulayan, Osmanlı mimarisini hissetmek isteyen herkese, bu olanağı tanıyor Cumalıkızık… Doğal, sade ve temiz oluşu, kent gürültüsünden usanan insana farklı bir dünya sunuyor.

Cumalıkızık’ın tarihi, Osmanlı’nın ilk kuruluş yıllarına kadar uzanıyor. Orhan Gazi’nin 7 oğluna kurduğu 7 Kızık Köyü’nden biri. Tarihi dokusu bozulmadan kalabilmiş ender köylerimizden.

Asırlardır ayakta duran İnkaya Çınarı, Kavaklı Çınar, Koğukçınar, Ağlayan Çınar gibi onlarca doğal abide, Ayvaini ve Oylat gibi mağaraları, Saidabat ve Suuçtu şelaleleri kentin dört yanında ziyaretçilerini yüzyıllardır büyülemeye devam etmektedir.

Sayısız köfte ve kebap çeşidiyle birçok tatlıyı dünya mutfağına armağan eden Bursa’nın gastronomi sanatına en büyük hediyesi şüphesiz İskender kebabıdır. 

Bursa’nın özgün ürünlerinden biri de kestanedir. Uludağ eteklerinin ünlü kestanesinden yapılan kestane şekeri, şekerli şerbette kaynatılan kestaneden yapılmaktadır. “Turfanda” kestane, şeker sanayinde kullanılır. Bursa’nın ünlü kestane şekerleri de küçük taneli olan bu kestanelerden yapılır.

Uluabat Gölü, bünyesinde barındırdığı birçok canlıyla görenleri kendine hayran bırakır. Gölün kuzey kıyısında yer alan Eskikaraağaç Köyü’nde ise her yıl 12 - 14 Mayıs tarihleri arasında Leylek Şenliği yapılır.

Bursa’daki Anadolu Arabaları Müzesi, araba sanayinin geçmişini gözler önüne seriyor.  Anadolu’nun çeşitli yerlerinden  toplanan motorsuz araçlarla genişletilen koleksiyon, Anadolu arabalarının bütünlük içinde sergilendiği ilk müzedir. 

İznik çinileri, Türk el sanatlarının en iyi örneklerinin üretildiği bir merkez olarak bu ekolü devam ettiriyor. 14. yüzyılda başlayan bu geleneğin ilk örneklerini Bursa Yeşil Cami ve Yeşil Türbe’de görebilmek mümkün.

Bursa’da tadına bakılması gereken, az bilindik lezzetlerden biri de tahinli pide. Bursa’ya özgü bu pide, son derece besleyici bir lezzettir. 

Alışveriş yapmadan Bursa’dan dönmek, çok şeyi kaçırmak anlamına gelir. Kentin kapalı çarşısı her keseye uygun hediyelere sahiptir.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tanıtım Konuları