Şadi TÜRK ile Başkent Organize Sanayi Bölgesi Üzerine 2 6

buy abortion pill

buy abortion pill

where can i buy prozac online

buy prozac without rx

abortion in america

when is it too late for an abortion link

ciproxin 1000 rm

ciproxin torrino

ŞADİ TÜRK BAŞKENT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE Şa-Ra ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Başkent organize sanayi bölgesi ve Şa-Ra şirketler grubu yönetim kurulu başkanı olan Şadi TÜRK’ÜN hayat felsefesi “En mükemmeli başarma” üzerine kurulu. Şadi TÜRK’Ü okuyucularımıza daha yakından tanıtmak istiyoruz bize kendiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

1958 Ankara doğumluyum. 1980 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

1985 yılında ŞA-RA Enerji İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ’yi kurdum. Bugüne kadar geçen süre içinde firmayı enerji nakil hatları, trafo merkezleri, şehir dağıtım şebekeleri ve telekomünikasyon projelerinin anahtar teslim yapımı, kafes ve poligon direk, hırdavat, cıvata-somun ve çelik yapı imalatları alanında Türkiye ve dünya çapında yer edinmiş lider bir firma haline getirmiş, bunun yanı sıra, turizm, ticaret ve inşaat alanlarında da şirketler kurarak önemli yatırımlar gerçekleştirmiş bulunuyorum. Halen ŞA-RA Şirketler Grubu bünyesinde bulunan on iki adet firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını ve aynı zamanda Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekteyim.

ASO, Elektrik Mühendisleri Odası, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği, Akdeniz İhracatçılar Birliği, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği ve Elektromanyetik Sanayiciler Birliği’nin üyesiyim. 

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak bize üye sayınızı (katılımcı), faaliyetlerinizi yani genel olarak Başkent Organize Sanayi Bölgesini tanıtabilir misiniz?

Başkent Organize Sanayi Bölgesi (Başkent OSB), Ankara'da Temelli-Malı köy’de bulunmaktadır. Ankara merkezine 40 km… Ankara-Eskişehir Karayoluna 6 km. mesafededir.  Çalışmalarına kooperatif şeklinde 1990 tarihinde başlayan Başkent OSB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın izni ile 8 Mayıs 2001 tarihinde kurulmuş olup, ilk üretim 2005 yılında gerçekleşmiştir.

26 Aralık 2003 tarihinde Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temeline ilk tuğlayı koyduğu Başkent OSB, kurulduğu günden bu yana büyük hedefleri olan bir sanayi bölgesi olmuştur. En büyük hedefi sadece ülkemizde değil uluslararası alanda da model olabilecek “Geleceğin Sanayi Kenti”ni kurmaktır. Bu hedef doğrultusunda Başkent OSB, klasik sanayi üretimi yerine uluslararası rekabete olanak sağlayacak teknolojik üretime de önem vermektedir. Teknolojik üretimini gerçekleştirmek amacıyla ODTÜ ile Sanayi İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Ayrıca Ankara'da bir ilki gerçekleştirerek “Yenilikçilik Merkezi” kurmak için de ilk adımı atmıştır. 

İki etaptan oluşan Başkent OSB 1.014 hektar alanıyla Türkiye’deki 264 OSB arasında 8. sırada yer almaktadır. I. etapta 3.575,210 m² alan üzerinde 485, II. etapta 2.583.768 m² alan üzerinde 227 olmak üzere toplam 712 sanayi parseli bulunmaktadır; bu sanayi parsellerinin en küçüğü 1.800 m²,  en büyüğü 83.708 m²’dir.

Alt yapısı tümüyle tamamlanan I. etapta orta ve büyük ölçekli proje, inşaat ve üretim aşamasında olmak üzere toplam 159 fabrika bulunmaktadır. Bölgemizde yer alan ağırlıklı sektörler;  metal,  maden, kimya, gıda, matbaa ve savunma sektörleridir.

Bölgemize yapılan yatırım tutarı bugün itibariyle 1 milyar TL'dir. Yaratılan istihdam ise 4500 kişidir.  Bölgede faaliyet gösteren firmaların bugün itibari ile 100 milyon dolar ithalat,  150 milyon dolar ihracat rakamlarına ulaştıkları gözlenmektedir.

Kurulduğu günden itibaren sürdürülebilir kalkınmanın ancak çevre bilinci geliştirilerek sağlanabileceğine inanan Başkent OSB’de yoğun bir biçimde ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir.  Bölgede toplam 811.200 m² yeşil alan bulunmaktadır. Ağaçlandırılan park alanı 157.000 m², refüj alanı 35.000 m² dir. Bugüne kadar 20.000 adet ağaç,  50.000 adet çalı grubu bitki dikilmiş olup,  bunların sulanması amacıyla “Damlama Sulama Sistemi” kurulmuştur. 

Bölgemizde oluşabilecek riskler (afet, yangın, iş kazaları vb.) için İtfaiye, Doğal gaz acil yardım ve 112 acil yardım birimleri kurulmuştur. İtfaiye birimimiz, bölge yangın emniyetinin sağlanması ve acil durumlara karşı alınacak tedbirler konusunda çalışmalarını sürdürmektir. Bölgenin güvenliği, alanında uzman özel güvenlik birimiyle sağlanmakta, giriş çıkışlar kontrol edilmekte ve devriye turları yapılmaktadır.

Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların ve çalışanlarının işlemlerini yapabileceği PTT ve Banka şubesi de bulunmaktadır.

İdari Binamızdaki eğitim salonları ve 300 kişilik konferans salonu bölge katılımcılarına ücretsiz hizmet vermektedir.

Başkent OSB'de bulunan tüm sanayi tesisleri tamamlandığında; 100 bin kişiye iş, 1 milyar dolar ihracat, 400 milyon dolar kurumlar vergisi tahakkuku ile 2 milyar dolar katma değer yaratılması öngörülmektedir.

Bilindiği üzere tüm dünyada firmalar kurumsallaşarak markalaşmayı hedeflemektedir. Ayrıca bir firmanın ticari hayata başladığı ilk duraklardan biri de Organize Sanayi Bölgeleridir. Başkent OSB bünyesindeki firmalarınıza ne gibi bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuyorsunuz?

Katılımcılarımıza belirli periyodlarla ücretsiz eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Bölgemizde KOSGEB destek programları, Türk Ticaret Kanunu ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları, Yatırım ve İhracatta Devlet Destekleri, Sınai Mülkiyet Hakları ve Kalite Belgeleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ ve bunun gibi pek çok konuda bilgilendirme toplantıları yapılarak katılımcılarımızı bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Ayrıca katılımcılarımıza “Tek Durak Ofis” sistemi ile hizmet vermekteyiz.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ni "Yaşanabilir, çalışılabilir, rekabet edebilir" bir bölge haline getirmek istiyorsunuz. Bunun için Başkent Organize Sanayi Bölgesinde neler yapacaksınız?

Yenilikçilik, rekabetçilik için en önemli değişkenler arasında yer almaktadır. “Yaşanabilir, çalışılabilir, rekabet edebilir” bölge olma yolunda yeni bir proje başlatarak, Yenilikçilik Merkezi kurma yolunda hazırlanan fizibilite raporu ile yenilikçilik merkezinin temellerini atmış bulunuyoruz. Bu proje ile başta Başkent Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere Ankara’nın yenilikçilik potansiyelini harekete geçirmek ve üniversite - sanayi işbirliğine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.

Başkent OSB Türkiye’de 264 OSB arasında büyüklük olarak 8. Sırada yer alıyor…  Hızla büyümeye devam ederken 2012 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleştireceğiniz projeleriniz nelerdir?

Başkent OSB, sadece sanayi tesisleriyle değil, çağdaş batı ülkelerini aratmayacak bulvarları, yolları, sokakları, yeşil alanları ve çevreye duyarlılığıyla da modern bir sanayi kentini yaşama geçirmektedir. İki etabının tam ortasından geçen Ankara Çayı'nın iki yakasında 1/500 ve daha büyük ölçekli Mimari ve Peyzaj Projesi hazırlanan “Kentsel Merkez” planlanmıştır. Kentsel Merkez projesinin ilk yapısı, herkes tarafından beğeni kazanan bölge idare binamızdır. Proje kapsamında; bankalar ve ticarethaneler için ayrılan 27.415 m² alanda 465 m²’lik 14 adet bina ve küçük sanayi sitesi için ayrılan 61.272 m² alanda 845 m²’lik 48 adet atölye inşaatına başlanmış ve en kısa sürede faaliyete geçirmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, Kongre merkezi, fuar alanı, otel, kreş, hastane, farklı boyut ve amaçlara uygun spor tesisleri de proje içerisinde yer almaktadır. Üretim ve yenileşmenin temeli eğitimdir. Eğitilmiş yenilikçi insan gücüyle uluslararası düzeyde rekabetle,  rekabet edilebileceğine inanarak proje kapsamında eğitim yatırımlarına öncelik vermekteyiz. Bu amaçla sürekli eğitim merkezi ile başlayan Meslek Okulları ve Üniversiteye uzanan bir dizi yapılanmanın stratejisini belirlemiş ve uygulamaya geçmiş bulunuyoruz. Yine proje kapsamında sanayi tesisleri atıklarını arıtma amacıyla da I. ve II. etaplarda toplam150.000 metrekarelik bir alanda arıtma tesisi kurma çalışmalarına başlayacağız.

Son olarak TR’de MARKA okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Günümüz koşullarında rekabet markalar arasında sürdüğünden, markalaşma bir işletmenin en stratejik yatırımlarından biri konumundadır. Bu farkındalığı ortaya çıkartmak ve okuyucularına yön vermekte olan derginize yayın hayatında başarılar diler, tüm okuyucularına sevgi ve saygılarımı sunarım.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Tanıtım Konuları