Modern Bilgisayarın Doğuşu 6 4

buy albuterol sulfate

buy ventolin online blog.tpmco.com buy ventolin inhaler over the counter

norvasc

norvasc lunchroomtasty.nl

buy naltrexone online canada

buy naltrexone 3mg read here

prednisolon 25 mg

prednisolon 5 mg adventureswithtravisandpresley.com

lomper precio

lomper precio sin receta

Modern Bilgisayarın Doğuşu

“Modern bilgiyasarın atası” İngiliz Matematikçi Charles Babbage (1791-1871) olarak bilinir. 1830′larda Babbage fark makinesini ve ardından analitik makineyi yapmasıyla hesaplama işlerinin elektro mekanik araçlara yaptırılması ve sonuçların elde edilmesi görüşü doğmuştu. Charles Babbage yaptığı bu makineler ile başarılı sonuçlar elde edememesine rağmen, bilgisayarların temelinin onun tarafından atıldığı kabul edilmektedir.

Tam teşekküllü ilk Fark Makinesi, Babbage’ın orijinal tasarımıyla o dönemin malzemeleri kullanılarak yapılmaya kalkışıldığında ancak 2002 senesinde tamamlanabildi. 3,3 metre uzunluğunda ve 5 ton ağırlığındaydı. 8.000 farklı parçadan oluşuyordu ve yapılması 17 sene sürmüştü. 

19. yüzyılda İngiliz İmparatorluğu’da bankacılıktan, gemi sevkiyatına, ticaretin her alanında hassas tablolara ihtiyaç duyuluyordu. Bu tabloların olduğu kitaplar hiç güvenilir değildi ve hatalar, büyük miktarda para kayıplarına ya da hayatlara mal olabilirdi. 

1821’de Babbage durumun ciddiyetini fark ederek bu kitapların yerini tutacak bir makine yapmaya karar verdi. Kitaplardaki hata dolu tabloları gördüğünde bir arkadaşına şöyle demişti: “Tanrı’dan dileğim şudur ki, keşke bu hesaplamaları buhar ile yapabilsek.”

Lokomotif mahmuzunun patenti ve ayakkabı bağçıklarının metal uçları gibi başarılar dışında Babbage hayat küsmüş ve unutulmuş olarak öldü. Enbüyük icadı, yazıcısı ile belleği olan ve delikli kartlarla iş gören, o dönemin bilgisayarı diyebileceğimiz makineyi inşa etmek için gerekli parayı bulamadı.

İsveçli iki mühendis George ve Edward Schult, Babbage’ın Fark Makinesi’nin planlarını kullanarak ilk bilgisayar örneğini 1853 yılında tamamladı. Hazırlanan  bu örneklerden birini New York’taki bir rasathaneye, ikincisini de Londra Nüfus Daire’sine sattılar. Her biri piyano büyüklüğündeydi. 

Günümüzde, Fark Makinesi’nin ilk örneğini Londra’daki Bilim Müzesi’nde görebilmek mümkündür. 

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları