Kahvaltı Sofralarının Leziz Trakyalı Beyazı: Ezine Peyniri 2 4

am i pregnant quiz 100 accurate

am i pregnant quiz blog.planningpme.es

mirtazapine 15 mg and alcohol

mirtazapine side effects

ventolin dosage

ventolin dosage

Kahvaltı Sofralarının Leziz Trakyalı Beyazı: Ezine Peyniri

Ezine denince akla,  kuşkusuz ilk olarak Ezine Peyniri gelir. Bu eşsiz lezzeti ve özenle üretmek için emek harcayan mandıracılarını korumak, bölgenin ekonomik ve sosyal gelişiminin sağlanmasına destek olmak amacıyla Ezine Peyniri bir “coğrafi işaret” olarak tescil edilmiştir.

Kaz Dağları’nın kuzey ve batı kesimlerinde yer alan Ezine, Bayramiç, Ayvacık, Çan, Çanakkale merkez ilçelerinin doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde edilen sütlerin mevsime göre belirli oranlarda karıştırılmasıyla üretilen tam yağlı teneke tipi beyaz peynirdir.

Koyun, keçi ve inek sütleri mevsimine göre belirli oranlarda karıştırılarak Ezine Peyniri üretiminde kullanılmaktadır. 

Üretimin yapıldığı bölge gerek bitki örtüsü gerekse iklim olarak kaz dağlarından etkilenmektedir. Kaz dağları bölgeye bol yağış ile birlikte zengin bir bitki örtüsü ve bol oksijen sağlamaktadır.

Bitki örtüsünde mercan köşk, güveyi otu, adaçayı, tüylü nane, oğul otu, kekik başta olmak üzere yüzlerce kokulu bitki bulunmaktadır. Hayvanların yediği yem direk olarak sütün tat ve aromasını etkilediği için bu özellik peynire çok özel ve kendine özgü bir tat ve aroma  (hoş koku) kazandırmaktadır. 

Ezine peyniri yapımında kullanılan süt, bölgede yetiştirilen ‘Tahirova’, ‘Sakız’, ‘Dağlıç’  ve ‘Sakız+Dağlıç’ ırkı koyunlardan ‘Holstein’ türü kültür ineklerinden ve ‘Karakeçi’ adlı keçi ırkından sağlanmaktadır.

Üretimde kullanılan maya, peynir altı suyu içerisine şirden  (buzağı) ilave edilerek hazırlanır.Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Derneği’nin başvurusu üzerine 2 yıla yakın resmi prosedürlerin sonunda Ezine Peyniri’nin, Türk Patent Enstürüsü’ne resmi tescili gerçekleştirilmiştir.

Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Derneği Başkanı Ali Kahraman bu süreci şöyle anlatıyor:

“Ezine’de peynir üreten işletmeler olarak Ezine peynirini markalaştırmak ve buna sahip çıkmak adına 2001 yılında Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Derneği’ni kurduk. 

Derneğimizin amacı ise; siyasi bir amaç gözetmeden, Ezine’miz ve yakın çevresinde üretilen ünlü Ezine Peyniri’mizin yurt içi ve yurt dışında korunması, geliştirilmesi, tanıtılması ve pazarlamasını yapmak, üretici ve peynir sanayini desteklemek, Ezine Peyniri üreticileri arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayıcı faaliyetlerde bulunmaktır.

Derneğimizin kuruluşundan sonra Ezine Peyniri’ni tanıtmak amacıyla, Ezine ilçemizde festivaller yapmaya başladık. Uzun yıllar bu geleneği dernek olarak sürdürdük. Bunun beraberinde Ezine peynirimizi coğrafi işaret olarak tescil ettirmek için çalışmalarımıza başladık. 2004 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduk. Bu doğrultuda 5 Ağustos 2006 tarihinde Ezine Peyniri coğrafi işaret olarak tescillenmiştir.

Ezine, Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinin tamamı İle Çan ilçesine bağlı Şerbetli,

Etili, Ahlatlı, Küçüklü, Alibeyköy, Söğütalan ve merkez ilçeye bağlı Karacaören, Kurşunlu, Şerbetli ve Kirazlı köylerini kapsayan bölge coğrafi işaret alanıdır.

Bu sayede bölgemizde üretilen sütün değeri artmıştır. Süt üretimi önceki yıllara göre artış göstermektedir. Tabii ki bu sayede, işletmeler de hammadde sıkıntısı çekmemektedir ve tüketicilerimiz de bilinçlenmiş olup Ezine Peyniri’ni diğer peynirlerden daha rahat ayırt edebilmektedir.”

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tanıtım Konuları