Mamak Belediyesi/ Mesut AKGÜL 1 6

zovirax

zovirax online

citalopram and alcohol overdose

citalopram 40 mg and alcohol

buy an abortion pill online

buy abortion pill online safely redirect

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI MESUT AKGÜL

2001 yılından beri aktif siyasi hayatın içindesiniz sürekli, yaptığınız başarılı projelerle gündeme geliyorsunuz. Mesut AKGÜL’ü yakından tanıyabilirmiyiz?

1967 yılında Mamak’ta doğdum. İlköğretimi Piyalepaşa İlkokulu ve Tuzluçayır Ortaokulu’nda orta öğrenimimi Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nde Yüksek Öğrenimimi ise 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde 1988 yılında tamamladım. 2003–2005 yıllarında Et ve Balık Kurumu’nda yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yaptım. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda görev aldım. Gönül Vakfı’nın 7 yıl genel başkanlığını yaptım. 2001 yılında Ak Parti Mamak İlçe Başkanlığı’nda kurucu yönetim kurulu üyeliği, ilçe seçim işleri başkanlığı ve siyasi ve hukuk işleri başkanlığı yaptım. 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde Ak Parti Ankara 1.Bölgeden 11.sıra milletvekili adayı oldum. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Ak Parti İl Başkanlığı Seçim Koordinasyon Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 2006 ‘da yapılan 2.Olağan Kongre’de Ak Parti Mamak İlçe Başkanlığına seçildim. 16 Kasım 2008 ‘de yapılan Ak Parti 3.Olağan Kongresi’nde Mamak Belediye Başkanlığı’na aday olacağım için İlçe Başkanlık görevimden istifa ettim.29 Mart yerel seçimlerinde halkımızın takdiriyle Mamak Belediye Başkanı oldum.

Bir sosyal araştırmalar merkezi’nin “Yerel Yönetimler Performans” araştırmasına göre Ankara’daki en başarılı Belediye Başkanları arasında ikinci oldunuz. Ayrıca en çok proje yürüten belediyeler arasında yer aldığınız da bilinmektedir. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Oy kullanan vatandaşlarımız demek ki Mamak’ta üç yıl içinde gerçekleşen büyük değişimi yakından takip ediyor. Görülüyor ki buradaki vatandaşlarımız ortaya çıkan işten son derece memnun. İnsanların memnuniyeti de bizleri oldukça mutlu ediyor. Üç yıl içerisindeki çalışmalarımızın vatandaşlarımız nezdinde karşılığını bulması vatandaşlarımızın bize bu denli teveccüh göstermesi projelerimizin ve hizmetlerimizin takdirini ortaya koymaktadır. 

Çağdaş ve modern Mamak için dev adımlar attık projeler ürettik ve birçoğunu da hayata geçirerek Mamak’ta ilkleri yaşattık.  Mamak’a yaptığımız yatırımların sonucunda vatandaşlarımızın teveccühünü ve başarımızı gördük “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesinden hareketle en büyük projemiz; Mamak halkını mutlu etmek ve yediden yetmişe tüm Mamaklılara yaşanabilir kent hazırlamaktı. Bu konuda çok büyük mesafeler kat ettik kentsel dönüşüm projelerimizden tutun da sosyal projelerimize kadar birçok projemizi Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurt dışından gelen heyetler incelediler ve örnek aldılar. Mamak Belediyesi olarak proje üretirken yalnızca kentin fiziki yapısıyla ilgilenmedik sosyal dokuyu da ele alarak sosyal projeler ürettik. Bilgi evlerimizle, Evde sağlık hizmeti gibi projelerimizle sosyal belediyecilikte örnek olduk. Kentsel dönüşüm projelerimizin hızla devam etmesi neticesinde Türkiye’nin en büyük alış veriş merkezini de için de barındıran iş merkezlerimiz Mamak’ta hızla arttı. Gecekondudan hızlı bir şekilde çağdaş ve modern bir şehirleşmeye geçiş noktasında çalışmalarımız Türkiye’deki birçok belediyeye örnek oldu. 

Sosyal Belediyecilik anlayışıyla hareket ediyorsunuz, göreve geldiğiniz günden bu yana yaptığınız sosyal hizmet projeleri Mamak halkının tam da ihtiyacı olan projeler oldu. Yaptığınız her projenin başarıya ulaşmasındaki sırrı okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Belediyecilikte başarı sağlamak için bölgeyi iyi tanımak gerekiyor. Bölgenin sosyal dokusunu, arazi yapısını iyi analiz etmek gerekiyor.  Mamak yıllarca gecekondu ve çarpık yapılaşma ile anıldı. Bugün dev projelerle anılıyor. Değişim ve gelişimde sürekliliği yakalayan, sosyal belediyeciliğin hayat bulduğu, belediye hizmetlerinin Mamak’ın her noktasına ulaştığı, yaşam kalitesi yüksek, “Marka şehirler” arasında kendine sağlam bir yer edinecek modern bir Mamak en büyük hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda Mamak’ı eğitim, bilişim- teknoloji, sosyo-ekonomik ve kültürel alanda layık olduğu düzeye taşımak, kültür ve sanatın tüm güzellikleriyle buluşturmak, spor tesisleriyle, rekreasyon alanlarıyla cazibe merkezi haline getirmek, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın hep yanında olmak için mücadele ediyoruz. Mamak hem arazi yapısı hem de zemin itibariyle sıkıntılı bir bölge. Mamak’ı Ankara’ya yakışır bir hale getirmek için bütün ekiplerimizle birlikte yoğun bir çalışma içine girdik. Biz projelerimizi hazırlarken bölge halkının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Mamaklılara özlemini duyduğu mega projeler hazırladık. Mamak’ın imaj sorununu ortadan kaldırarak, sosyal belediyecilik anlayışı ile projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz. 

Mamak değişen ve gelişen bir ilçe olmakla beraber cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2009 yılında göreve geldiğinizden bu yana Mamak’ta birçok olumlu değişiklikler oldu. Mamak’ta için neler değişti?

Yaklaşık 600 bin nüfusa ev sahipliği yapan coğrafi olarak engebeli yapısıyla ön plana çıkan bölgemizde gecekondu ve çarpık yapılaşma ilçemizin en önemli sorunu. 66 mahallesi bulunan Mamak yıllarca çöplüğü, cezaevi ve gecekonduları ile anıldı. Mamak’ın imaj sorununu ortadan kaldırarak, sosyal belediyecilik anlayışı ile projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz. İlçemizdeki imar kirliliğinin önüne geçip, sağlıklı bir kentsel yapıya kavuşturma noktasında kentsel dönüşüm projelerimizi başarılı bir şekilde uyguluyoruz. Projelerimizin başından itibaren yapılan tüm çalışmaları yakından takip ediyoruz. Çağdaş ve modern kentlerde, yüksek standartlarda bir yaşam sürmek herkesin hakkıdır. Mamak’ı marka kentler arasına sokma hedefiyle yola çıkarak emin adımlarla ilerliyoruz.  Sosyal donatıları içinde barındıran, alt ve üst yapısı düzgün, sağlıklı kentsel mekânlar oluşturarak, Mamak’a yeni bir imaj kazandırıyoruz. Bizim amacımız bölgenin refahı ve gelişmesini biran önce tamamlamak. Mali disiplini sağlayarak başlattığımız hizmet hamlemizden, kentsel dönüşüme, alt yapıya, sosyal belediyeciliğe ve rutin belediyecilik hizmetleri ile 3 yılda ilçeye önemli yatırımlar kazandırdık ve bu projeler kapsamında da Mamak’a Mamaklıya ilkleri yaşattık. Kentsel dönüşümde hem öncü hem de örnek bir ilçeyiz, Yükselen değer olma yolundaki çalışmalarımıza hız kesmeden de devam ediyoruz.

Türkiye de ilk kez Mamak Belediyesi tarafından gerçekleştirilen internet tabanlı 3 boyutlu kent bilgi sistemini hizmet alanlarınıza eklediniz. Bu uygulamanın faydaları neler olacak? 

Vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden daha fazla yararlanabilmesi için web sayfamızı daha kolay ve daha etkin hale getirdik. Vatandaşlarımız zengin içeriğe sahip web sayfamızdan sadece belediyecilik hizmetlerinden değil, bütün kamu kuruluşlarına ve diğer önemli bilgilere de ulaşabiliyor. 3 boyutlu kent bilgi sistemi haritasıyla Mamak’ın yerleşim durumu, imar durumu, 3 boyutlu binalar ile gösteriliyor. Muhtarlıklarımız, karakollar, taksi durakları, zabıta karakolları, okullar ve camilere kent bilgi sistemiyle ulaşabiliyor. Bilgi evler, parklar, cadde ve sokaklar 3 boyutlu izlenebiliyor. Kamulaştırma esnasında yıkılan binalar, yeni ruhsat alan binalar ve bu kapsamda yıkılan binalar ilgili müdürlükler arasında koordinasyon sağlanarak, harita üzerinde güncellenerek Kent Bilgi Sistemiyle vatandaşa aktarılıyor.

Sizi örnek alan genç siyasetçilere önerileriniz, öğütleriniz nelerdir?

Gençlik, bir milletin en önemli manevi varlığıdır. Bu nedenle de her millet, vatanlarını ve yarınlarını emanet edecekleri bu kişileri özenle yetiştirmek ister. Gençlerimizi biz de çok seviyoruz. Gençlerimiz çok okuyup, kendilerini geliştirmeli. Tarihimizi çok iyi bilmenin yanında güncel olayları takip etmelidir. Bu ülkenin ekonomisi gençlerimiz ile büyüyecek. Demokrasiye gençlerimiz güç katacak. Kimisi siyasette yer alırken, kimisi de idarede yer alacak. Hangi mesleği yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin sorunlarına gençlerimiz çözüm üretecek. Gençlerimiz sosyalleşirken, kişisel ve sosyal sorumluluklarını da yerine getirmeli. Geleceğimize şekil ve yön verecek gençler en başta anne ve babalarının kıymetini çok iyi bilmelidir. 

Son olarak TR’de MARKA okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Kendimize görev saydığımız Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde Mamak’ın kültürel anlamda da gelişmesini sağlama yönünde çabalarımız devam edecek. Fakat bu çalışmaları yaparken basın yayın organlarımızın destekleri yadsınamaz. Yayınların önemine inanıyorum. Sizin de bu girişiminizi çok destekliyor ve TR’ de MARKA dergisine  ve ekibine başarılar diliyorum.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Marka Konuları