Mucize Anlar/ Esin BARUTÇU 4 5

how to get an abortion

abortion pro choice go

alcohol and antidepressants

effects of alcohol and antidepressants testbed.idippedut.dk

Mucize Anlar

Dijital gelişmeler sayesinde eskiye oranla daha çok fotoğraf çekiliyor, sosyal medya sayesinde de daha çok fotoğraf paylaşılmakta. Amatör veya profesyonel olarak herkes hayatının önemli anlarını, mutluluklarını, sevinçlerini; paylaşıyor ve belgeliyor.  İnsan hayatının en önemli anlarından biri de çocuklarına kavuştukları o özel anlardır. Aileler o özel anlarının profesyonel bir göz tarafından hikâyeleştirilmesine gün geçtikçe daha çok rağbet etmektedir. 

Doğum fotoğrafının kapsamını kısaca özetlemek gerekirse; ailenin hastanede doğum öncesi hazırlıkları, ameliyathane/doğumhanede bebeğin doğum anı, bebek odasında bebeğin hazırlanması, anne-baba ile ilk kavuşma anları, ilk emzirme anları ve diğer aile fertleri ile tanışma diyebiliriz. Tabi bu kapsam aile ve fotoğrafçının doğum öncesinde karşılıklı belirledikleri bir çerçevede gerçekleşiyor. Örneğin; son dönemlerde yeni doğan fotoğrafları da çok rağbet görmekte. Doğumdan sonra ilk 15 gün içinde bebeğin anne karnındaki duruşuna benzer fotoğraflar da bu kapsama dahil edilebiliyor.

Herşeyden önce doğum fotoğrafının ameliyathane/doğumhane gibi steril ortamlarda gerçekleştiğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle doğum öncesi doktorun ve hastanenin izninin aile tarafından alınması gerekiyor. Doğum fotoğraflarına talep arttıkça amatör fotoğrafçılarında bu konuya ilgi göstermesi ve bu nedenle gelişen bazı tatsız olaylar hastane yönetimlerinin bu konuda artık daha sıkı kurallar uygulaması sonucunu doğurdu.  

Özellikle sezeryan doğumlarda ameliyathane ortamında çalıştığınız için öncelikle sağlık personelinin işini rahatça yapmasına izin vermek durumundasınız. Siz aile için güzel bir anı oluştururken, onların bir mucizeyi gerçekleştirdiğini unutmamak gerekiyor. Doğum öncesi aile ile bu detayları konuşmak, onları bilgilendirmek fotoğrafçının görevleri arasında yer alıyor. 

Diğer bir konu da hangi anlar çekilmeli? Sürecin tıbbi bir operasyon ile başladığını  tekrar hatırlatmakta fayda var. Çekim öncesinde sağlık personeli ve doktorlar fotoğrafçılara temel bilgiler veriyorlar. Bazen çekime başlanacak zamanı doktorlar söylemeyi tercih ediyorlar. Bebeğin sesini duyduğunuz ilk ana kadar beklememiz ve sonrasında bebeğin göbek kordonunun kesildiği anları yakalamamız gerekiyor. Sonrasında bebeğin yeni doğan ünitesinde ilk muayenesi yapılıyor ve bebek odasında hazırlığa doğru yolculuk başlıyor. 

Ameliyathaneden çıkışta baba, kardeşler, büyükanne büyükbaların ilk bakışlarını yakalamak gerçekten çok keyifli sonuçlar veriyor. Genelde bu ortamlarda ışık kötü olsa da, yaşanan o duygu yoğunluğunu yansıttığınız kareler çoğu zaman güne damgasını vuruyor. Anneler bu anları göremedikleri için sonrasında fotoğraflara bakarken o anı yaşamış oluyorlar.

Babanın bebeği kucağına aldığındaki heyecanı, annenin bebekle ilk karşılaşması ve onu kucağına aldığı anlar bence tüm günün en önemli anları. Bunları kelimelerle ifade etmek gerçekten zor, işte burada fotoğraf size tüm o duyguları veriyor. Uzun bir hasretten sonra kavuşmanın heyecanı, sevinç gözyaşları eşliğinde sizin kadrajınıza düşüyor. Bütün bunlar olurken fotoğrafçıya düşen ailenin çok özel bir anını paylaştığını unutmamak, mümkünse kelimenin tam anlamıyla ortamda kendini unutturmak ve en doğal kareleri yakalamak. 

Teknik olarak doğum/yeni doğan fotoğraflarında flas kullanılmamalı. Bu bebeğin sağlığı için çok önemli bir konu. Bu nedenle çekim yaparken yüksek asa değerleri kullanıyoruz. Ameliyathaneler değişken olmakla beraber, yeterli ışığa sahiptir. Amatörlerden farklı olarak profesyonel doğum fotoğrafçıları bu teknik yeterliliği sağlayacak ekipmanlarla çalışıyorlar. 

Bir bebeğin doğumuna şahit olmak, yeryüzündeki en heyecan verici mucizelerden birini yaşamak demek. Dünyaya gözlerini açan her bebeğin farklı bir karakteri olduğunu bilmek ve bunu yakalamaya çalışmak, o anı sonsuzlaştırmaya çalışan fotoğrafçıların en büyük motivasyonu. 

Bebeğin doğum anında çekilmiş kareler o anı göremeyen anneler- babalar için çok değerli. Doğum fotoğrafı konusuna bu kadar talep olmasının altında yatan temel neden de bu sanırım. Dokuz ay boyunca heyecanla beklediğiniz, kaygılandığınız, merakladığınız bebeğinizin dünyaya merhaba dediği anı büyüdüğünde onunla paylaşabilmek de ailelerin en önemli motivasyonu.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Tasarım Konuları