Markalarda Başarıya Giden Yol "Sürdürülebilirlik" 3 6

sertraline 50mg

sertraline tablets 50mg redirect

buy low dose naltrexone canada

naltrexone buy click

amlodipin 5 mg

amlodipin teva jensen.azurewebsites.net

sertraline and alcohol use

sertraline and alcohol anger sigridw.com

Markalarda başarıya giden yol, “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”

31 Mayıs Swissotel-İstanbul

Sürüdürülebilirlik Akademisi tarafından ilk kez düzenlenen Sürdürülebilir Markalar Konferansı, 31 Mayıs Perşembe günü Swissotel’de gerçekleşti. İş dünyasında sürdürülebilirlik dönüşümü ile marka yönetmenin ve pazarlamanın ele alındığı konferansa, Türkiye’nin önde gelen Coca-Cola,  Unilever, Vodafone, BSH Ev Aletleri, Kale Grubu, Teknosa, Soyak, TSKB gibi markalarının temsilcileri ve yurtdışından gelen konuşmacılar görüşlerini paylaştı. Konferanstan bazı dikkat çekici notları siz değerli TR’de MARKA okuyucuları ile paylaşmak istiyorum.

Cem Tarık YÜKSEL-Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirme, Başkan Yardımcısı

Sürdürülebilir markalar konferansının ilk konuğu Cem Tarık YÜKSEL,  2020’lere Doğru Sürdürülebilir Yaşam Planı konulu sunumuna, sağlık-gıda ve tarımsal alanlardaki, su miktarı, hava koşulları ve yaşam alanı şartlarındaki ölçümlemelerle başladı.

Unilever’in 2020 yılındaki Hedeflerini, Tüketici-Üretici ve İş dünyasının ne istediği belirlenerek kararlaştırıldığından bahseden konuşmacı; doğal kaynakların korunması, tüketici duyarlılığın artması, çevre problemlerine kaynak yaratmak, tüketicinin talepkarlığına cevap verecek yapıyı kurgulamak adına Değer zinciri boyunca sürdürebilirlik önemli diyerek sunumuna devam etti.

Konuşmacı, Sürdürülebilir kalkınmayı normal ve istenilen hale getirmek istiyorsanız, sürdürülebilir iletişimler geliştirmelisiniz,  ilham verici olmalısınız, evrende iz bırakacak konulara değer vermelisiniz, değişim ve farklı düşünceye ışık tutacak görüş açısı geliştirmelisiniz diyerek, Apple markasından yola çıkan “ALTIN modeli” dinleyicilerle paylaştı.

Sürdürülebilir marka olabilmek için; What, How, Why? Bu 3 soru karşılığında “Ne yaptığınız değil neden yaptığınızı nesillere anlatabiliyorsanız, başarınız kaçınılmazdır” diyerek kendisine ayrılan süreyi tamamladı.

Jeff Melnyk –Futerra Ssustainability Communications, Yönetici Ortak

Sürdürülebilir markalar olma yolculuğunda ilerlerken mutlaka çalışan, müşteri ve tedarikçileri ilişkilendirmesinde bulunulmalı diyen konuşmacı, markaların ayrıca hesap verilebilir olması özelliği taşımasının üzerinde durdu. İnovasyonun ise markaya değer katmadaki başarısından bahseden konuşmacı, gelecekte inovasyonun; ikna etmek ve yerleştirme(reklam) farklı taktikler kullanarak yapılabileceğinden bahsetti. İnovasyon adına Ne? Sorusu İlham verir, Niçin? Sorusu İnovasyona yönlendirir diyerek, nesiller bazında kitlesel davranışların ve dolayısıyla marka seçimlerinin değişkenliğinin altını çizdi.  Markalardan örnekler sunarak kendisine ayrılan süreyi tamamladı.

Semra SEVİNÇ, Sürdürülebilirlik Akademisi, Yön. Kurulu Üyesi

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi SEVİNÇ: Sürdürebilirlik değerlerinin yeniden tanımlandığı bir dönemin yaşandığından bahsederek konuşmasına başladı, dünya kaynaklarının azalması, iklim değişikliği, su kaynaklarındaki sorunlar, ekonomik krizle baş edilmeye çalışması gibi birçok gerçekle karşı karşıya kaldığını, önümüzdeki yıllarda anahtar kavram ve sözcüklerin değişikliğe uğrayacağı konusundaki görüşleri dinleyicilerle paylaştı.

Bu gün ki tüketici trendlerini ne istiyor? Ne bekliyor? Nasıl hareket ediyor? Sorularına cevaben şekil bulduğunu vurgulayan SEVİNÇ, Yeni tüketicilerin en önemli bulduğu 5 gerekliğin altını çizdi:

1-En uygun anlara en fazla değeri veren(en iyi şekilde sunan benim markam diyor)

2-Sağlıklı yaşama uygun (GDO, organik tercihleri yapıyorlar)

3-Hemen öğrenme(zaman değerli, hemen her şeyi bilmek istiyorlar)

4-Geri dönüşüm(nasıl, neyi, nerede kullanıldığını tüketici ile paylaşıyorlar)

5-İnsani markalar, Paylaşılan ortak değerler(marka işbirlikleri, KSS)

Konu Sürdürülebilir Markaların gerekliliğine ait konuları belirlemeye geldiğinde konuşmacı; 4 ana başlık altında incelenmesi gerektiğini vurguladı.

1-Yazılı bir sürdürülebilirlik politikası

2-Çevre dostu ve sosyal sorumluluk esaslı ürün ve hizmetler

3-Ekonomik taahhüt ile birlikte çevresel ve sosyal taahhütler

4-Paydaşlar ile ilerleme sürecinin şeffaf olarak paylaşılması,

Ayrıca Sürdürülebilir Markaların; Tasarım, Hammadde seçim, Üretim ve Dağıtım, Ürün kullanımı ve Paketleme, Atık Yönetimi, Pazarlama ve İletişim konularında tüketiciye en uygun ve beklentilerini karşılar yöndeki başarısı ile tercih edilebilir olduğunun altını çizdi.

Hakan TURALI, Sürdürülebilir Geleceğin Öncüsü Olmak, Marka Pazarlama Direktörü

Sürdürülebilirlik değişim ile başlar, geleceği şekillendirir.

BHS olarak; % 25 daha verimli kaynak kullanımı, 2020 ye kadar % 20 daha az karbon azalımı, Enerji mükemmelliği, Çevre inovasyonu konularını 2015-20 hedefleri olarak belirlendiğinden bahseden TURALI, mevcut ürünlerinde değişime öncülük eden teknolojiler hakkında bilgi verdi.

Sunumun sonunda;  yeşil teknoloji vurgusunun her alanda ki özellikle satış kitleri-raf-outdoor-web-eğitim de yapılması gerektiğini vurgulayan konuşmacı, yapılan tüm faaliyetlerin hem şirket içinde, hem şirket dışında markaya uygun olmasının öneminden bahsetti

İnterbrand London,  Sürdürülebilirlik Nasıl Marka Değeri Oluşturabilir?

Marka değeri bir kavram diyerek sunumuna başlayan konuşmacı, 14 yıldır best global brand araştırması yapıldığını ve araştırma sonucu, en iyi 100 markanın belirlenerek,  uluslararası standartlarının yayınlandığını belirtti. Bu araştırmada; Finansal-Marka rolü, güç olarak bazı kriterin ele alındığından bahseden konuşmacı, ayrıca tamamlayıcı olarak markanın tutarlı ve güvenilir olması, sadakatin markalar için öneminden bahsetti.

Bazı markaların nereye odaklanması gerektiğini nereden bilineceğiz?  Sorusu ile çokça karşılaştıklarından bahseden konuşmacı, özellikle markaların yaptıkları şeyin kendilerini yansıtması gerektiğini, markanın iyi olduğu konularda gerçekten iyi bir iş başaracağını bilip bunu birçok noktada anlatması gerektiğinin altını çizdi.

Bu konuda markaların 3 stratejiyi göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı.

1-Responsibility:Uyumluluk

2-Concumer engagement philanthrop:Hayırseverlilik

3-Consumer engagement İnnovation:Sürdürülebilir yaşam için yenilik yapılmalıdır.

Ünlü araştırmacı, belirlenen bu stratejiler doğrultusunda markalar sürdürülebilirlik noktasında ; “Ya iyiye yatırım yapmalı, ya alt markalar yaratmalı ya da kahraman ürün çıkarmalı” diyerek sunumunu tamamladı.

Yazar : Belgin USANMAZ

Facebookda Paylaş

Diğer Pazarlama Konuları