Caps Lock’un Hikayesi 6 7

abortion pill cost cvs

pill abortion click here

prozac alcohol liver

fluoxetine and alcohol

benadryl pregnancy rating

benadryl pregnancy redirect

Caps Lock’un Hikayesi

@CapsCop iki yıl boyunca bir milyondan fazla rastgele tweeti inceleyerek caps-lock’la en çok yazılan kelime ve cümleleri tespit etti.

Anlık mesajlaşma ve Twitter’ın düz metin dünyasında büyük harfler kullanmak fiilen ses ayarı yapmak anlamına gelir oldu. Yapılan araştırmalar insan beyninin büyük harfle yazılan metinleri daha zor algıladığını gösteriyor. Özellikle uzun metinlerde karşılaşılan bu sıkıntı beynin tüm harfleri aynı boyutta farz edip, bireysel şekillerini algılayamamasından kaynaklanıyor.
Caps Lock hayatımıza ilk kez 1878 yılında Remington No:2 daktilolarda üst karakter tuşu kaldırılıp yerine büyük/küçük harf tuşu eklenmesiyle girdi. 1984 yılında ise Model M’i piyasaya süren IBM, klavye düzeninde standartlaşmayı sağlayarak Caps Lock tuşunun dünyadaki tüm bilgisayarlarda kullanılmasının önünü açtı. Günümüzde ise PC veya MAC, masaüstü veya dizüstü tüm bilgisayarlarda Caps Lock kullanılmaya devam ediliyor.

QWERTY ve Dvorak’tan sonra dünyada en çok kullanılan klavye cinsi olan Colemark, 2006 yılında ikinci bir silme tuşu yerine Caps lock tuşunu çıkardı. 2007 yılında ise One Laptop Per Child Projesi için üretilen bilgisayarlarda Caps Lock tuşu yerine denetim tuşu konuldu. 2011 yılında ise CR-48 ile başlayan ve bu yıl yeni jenereasyon Samsung Series 6 ile devam eden Google Chromebook’larda Caps Lock tuşu, Chrome OS için standart hale getirilen arama fonksiyonuyla değiştirildi.
@CapsCop’un araştırmasına göre yazılırken büyük harf kullanılarak tweetlenen kalıplamış ifadeler listesinin ilk üçünde %10 ile SABIRSIZLANIYORUM, %9 ile ŞİMDİ … ALDIM , %7 ile GİTMEK İSTERMİSİN, DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN ve SADECE… İSTİYORUM geliyor. Sıralamayı BİLMİYORUM, GÜNAYDIN, TANRI’YA ŞÜKÜRLER OLSUN, İSTEMİYORUM, YENİ TAKİPÇİLER, GERİ GİT, ŞİMDİ GÖRDÜM, ŞİMDİ ve İNANMIYORUM takip ediyor.

Aynı şekilde, büyük harfler kullanılarak tweetlenen kelimeler listesinin başında %13 ile yer alan SADECE’ın ardından  %11 ile AŞK geliyor. Bu kelimeleri ise GİT, ALDIM, AMAN TANRIM, ÇOK GÜLDÜM, İHTİYACIM VAR, takip ediyor.
Takvimlerinize not etmeyi unutmayın, her yıl 22 Ekim günü Uluslararası Caps Lock Günü olarak kutlanıyor.
Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları