Nabza Göre Şerbet 3 7

lanoxin

lanoxin loekkenglas.dk

bentelan per sinusite

bentelan effetti collaterali blog.meyerproducts.com

lexapro weed and alcohol

lexapro weed website

Nabza Göre Şerbet

Kuşaklar, yaş gruplarına göre ayrılmış dönemin şartlarına göre şekillenmiş insan zekasını ve yeteneklerini anlayabilmek amacıyla oluşturulmuş sistemlerdir. Kuşakların yaşam koşullarının ve davranış biçimlerinin anlaşılması en başta sosyolojinin konusu olsa da reklam ve pazarlama dünyası için de çok şey ifade ediyor.

Belirli bir jenerasyonu baz alan pazarlama tekniği, ürünü nasıl satacağımızın ve nasıl bir reklam politikası uygulayacağımızın yolunu gösterir. Hepimiz aslında jenerasyonumuzun yarattığı birer "ürünüz". Her jenerasyonun kendine özgü bir karakteristiği vardır. İşte bu yüzden pazarlama hedefi olarak hepimiz; davranış biçimlerimiz ve inançlarımıza göre kuşaklara ayrılırız.

Baby Boomer, X, Y, Milenyum ve Z Kuşağı, doğdukları yıllara göre ayrılan 5 grup…

Bebek Patlaması Kuşağı (Baby Boomers):1945–1965 arasında doğanlar

X Kuşağı (Generation X):1965–1977 arasında doğanlar

Y Kuşağı (Generation Y):1977–1994 arasında doğanlar

Milenyum Kuşağı (Millenials Generation):1994–2003 arasında doğanlar 

Z Kuşağı (Generation Z): 2003 ve sonrası doğanlar. 

Her birinin karakteri, beklentileri, yaşama amacı, içinde bulundukları koşullar, iş yapış şekilleri farklı. Elbette ki her jenerasyon belirli yaşam dönemlerinden geçecektir. Genç kuşaklar kendilerini tüketici olarak, daha sonra çalışan ve ebeveyn olarak bulacaklardır. Bu güçlü demografik unsur, şirketler için çok önemli bir hale gelecektir. Onlarla şimdiden bir marka sadakati kurun ve yaşamları boyunca bunun semeresini görün. 

Şuan pazarlama dünyasının yeni gözde kitlesi olan Y Kuşağı’nın medya kullanım ve satın alma alışkanlıklarını anlamak için yapılan araştırmalar, bu kuşağın kendinden öncekilerden çok daha farklı olduğunu gösteriyor. Y Kuşağı’nı anlamanın pazarlama dünyası için önemini Barkley’in yöneticilerinden Jeff Fromm şöyle açıklıyor: “ Y Kuşağı, Bebek Patlaması Kuşağı’ndan daha büyük ve X Kuşağı’ndan üç kat daha fazla kalabalık. Pazarlama dünyasının Y Kuşağı’nın ihtiyaçlarını, zevklerini ve davranışlarını anlaması, şu anki ve gelecekteki kararlarını etkileyecektir.” 2025’te gelişmekte olan ülkelerdeki işgücünün yüzde 60’a yakınının Y kuşağından olması bekleniyor. Y kuşağı Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 25′ini kapsıyor. 

Türkiye´nin genç nüfus ağırlıklı bir yapısı olması ise, pazarlamacılar için, bu kuşağın önemini daha da artırıyor. Bu özelliği Türkiye’yi tüm Avrupa ülkeleri arasında da en cazip “gelişen pazar” haline getiriyor. Uluslararası şirketler Türkiye pazarına giriş nedenlerini anlatırken, genç nüfusu ilk sıralarda sayıyor. Dünyanın dev markaları, Türkiye´de bu pazarı yakalamaya çalışıyor. Yerli firmaların da bu hızlı rekabete katılmasıyla, Türkiye´de Y Kuşağı´nı yakalama yarışı hızlanmaya başladı. Firmalar gençlerin moda trendlerini yakalayıp bu rekabette öne geçmeye çalışıyor.  Artık Y’nin gücünü herkes biliyor, bütün şirketler ve pazarlama yöneticileri onların peşinde…

Hızla adapte olmaya, değişime ve kendilerini gösterme fırsatlarına, yaratıcılığa 'heveslidir'. Evrensel bakışa yatkınlar. İşleri ile kendilerini ifade etmek, çoklu iş yürütmek, her şeyi anlamaya çalışmak, aktif katılım, sorumluluk almak, yüksek esnek iş ortamı ve giyim-kuşam-prestij unsurlarına düşkünlük, ekip çalışması, her şeyi geçici görmek, sürekli öğrenmek, işte eğlence ve tutku arayışı, beklentilerini anında ve şimdi gerçekleştirmek eğilimi, yetki arzusu, iş ve özel yaşam arasında denge kurmak belirgin özellikleridir. Terfi olanakları ararlar. Kendi uygun bulduğu zaman geri bildirim yapar ve almak isterler. Eleştiriye tahammülü en az kuşaktır.

İyi yönetildiğinde ve ilham (gaz!) verildiğinde, Y Kuşağı çalışanlar çok zengin bir yetenek kaynağı olurlar. "Sahiciliğe" çok önem veren Y'lere hayali ürünlerle, hayali projelerle, hayali kahramanlarla ulaşmak zor. Çok önemli bir diğer faktör ise "akran onayı". Sıra arkadaşının, mesai arkadaşının, internetteki oyun arkadaşının önermediği ve onaylamadığı bir ürün ile Y'nin buluşması çok zor. Standart olanı sevmez, kendine özel olanı ve üstelik "hemen-şimdi" ister, öyle -cek, -cak'larla işi olmaz. Y'nin dikkatini çekmek istiyorsanız, mesajınızı, markanızı, iletişiminizi sadeleştirmeniz gerekir. Girişimcilik en önemli özelliklerindendir, özgüvenleri biraz abartılıdır. İş hayatına atılırken CEO yahut patron olmayı hesaplarlar. Bu arada, daha okurken işini kuranlara da rastlamak mümkün.

Bu kuşağın temel özelliklerinden biri de internetin bir numaralı iletişim alanları olması. Tüm işlerini internet veya mobil platformlar üzerinden yapmayı tercih ediyorlar. Y kuşağına ulaşmanın önemli yollarından biri de doğal olarak interneti ve sosyal medyayı aktif kullanmaktan geçiyor, X kuşağının aksine adeta internetin ve teknolojinin içinde doğan bu kuşağa sadece televizyonlardan, radyolardan ya da yazılı basından ulaşmak yeterli olmuyor. İnternetteki kampanyaları görme olasılıkları çok daha yüksek. Yeni yerlere gitmeyi çok seviyorlar. Mağazalardaki satış elemanlarının moda bilgisi, satın alma kararlarında oldukça etkili oluyor.

Hedef kitle olarak Y’Kuşağını seçtiyseniz eğer çok iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Onları doğru zamanda ve doğru mecrada yakalayabilmek, alışkanlıklarını bilmek çok önemli. Çünkü narsist, bireyci ve girişimci olmaları pazarlamacılar için çok tehlikeli bir durum, sadakat duyguları az olan bir kuşak bizden söylemesi…

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Pazarlama Konuları