Sinop Belediyesi/ Baki ERGÜL 2 7

buy abortion pill barcelona

buy abortion pill barcelona

low dose naltrexone buy

buy naltrexone no prescription

paroxetine forum

paroxetine 20 truonggiang.net

amlodipin sandoz 5 mg

amlodipin

Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL

2009 yılından bu yana Sinop Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yerine getiriyorsunuz… Baki ERGÜL’Ü yakından tanıyabilirmiyiz?

1952 yılında Sinop’ta doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Sinop’ta tamamladıktan sonra, 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdim. 1978 yılında Samsun Devlet Su İşleri 7.Bölge Müdürlüğünde İnşaat Mühendisi olarak göreve başladım ve daha sonra Sinop DSİ 74.şube Başmühendisi olarak görevime devam ettim. 1978-88 yılları arasında 74. DSİ Sinop şube müdürlüğü görevini yürüttüm. Genel Müdürlüğü’nün olurları ile DSİ 7. Bölge Müdür yardımcılığı görevine getirildim. 1999 tarihinde her kademesinde görev yaptığım samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü görevine getirildim ve 2003 yılına kadar bu görevi yürüttüm. Samsun – Sinop – Ordu – Amasya – Tokat illerini kapsayan DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde görev yaptığım 25 yıl içerisinde planlamalı ve inşaatı devam eden tüm projelerin yapımı ve karar aşamasında en önemli görevleri üstlendim. Yaşamım hep sporla iç içe olmuştur. Aktif sporculuk dönemim bittikten sonra çeşitli kulüplerde yöneticilik ve kulüp başkanlığı yaptım. 2004 yılı yerel seçimlerinde Sinop Cumhuriyet Halk Partisi Belediye başkan adayı olarak girdiğim yarışta; Türkiye’nin merakla izlediği 1 (bir) oyla Belediye başkanlığı seçimini kazanıp, sonra kaybettiğim bir seçim süreci yaşadım. Şu an Belediye başkanlığı görevini yerine getirirken memleketime olan vefa borcumu ödemekteyim.

Başkanlığı devraldığınız günden itibaren Sinop’ta neler değişti?

Yaklaşık 4 yıldır Sinop’un değişmez gibi görünen ve kadermiş gibi kabul edilen ve her zaman milad olarak adlandırdığım çok önemli çalışmaların, projelerini tamamladık ve bir kısmını hayata geçirmeye başladık. Şimdilik alt yapı anlamında bir çok değişim bizimle başladı. Yıllardır Sinop, içme suyunu erfelek ilçesinde bulunan drenajlardan temin etmekteydi. Bu sağlıksız durumu düzeltmek için DSİ ile yaptığımız protokolle Sinop içme suyu projemizi hayata geçirmeye başladık. Yaklaşık 26 milyon liraya mal olacak Sinop içme suyu projesinin su isale hatları kısmı şehir merkezinde tamamlandı. Su depolarımızın biri % 90 diğeri de % 40 civarında bitirildi. Erfelek barajı önünde yapılan arıtma tesisimizin de % 85’lik bölümü tamamlandı. Yıl başından itibaren Sinoplu hemşerilerimiz musluklarından arıtılmış ve tertemiz su içecek. Yine Sinop’ta kafasına göre akıp giden kanalizasyon sistemine el attık ve yaptığımız proje ile derin deniz deşarji projemizi ihale aşamasına getirdik. İller bankasından aldığımız kredi ile yaklaşık 9,5 milyon liraya mal olacak kanalizasyon derin deniz deşarji projemiz çok yakında ihale edilerek hayata geçecek. Ve üçüncü miladimizla çarpık kentleşmeye son vererek kentimizin koruma ve kullanma alanlarını sağlıklı ve planlı hale getiriyoruz. 1/25000’lik imar planlarımızın ardından halihazırı olup imar planı olmayan alanların 1/5000’lik ve 1/1000’lik imar planları bitme aşamasına geldi. Bunun yanında 3,5 yılda 11,2 km’lik sıcak asfalt ve 10 km’lik sati asfalt kaplama yapım işi ilk defa bizim dönemimizde gerçekleşti. Yeni kapalı pazar yeri, yeni şehir mezarlığı, katı atık tesisimizin açılışı, Atatürk anıtı ve çevre düzenlemelerimiz, 40.000 metrekareye yakın parke yol yapım çalışmalarımızla Sinop’un geleceğini inşa etmeye devam ediyoruz.

2012 yılının son çeyreği ve 2013 yılı için projeleriniz neler? Sinop halkı için neler yapacaksınız?

Şu anda mevcut çalışmalarımız olan Sinop içme suyu projesi hızla devam ediyor. İmar planlarımız bitme aşamasında, kanalizasyon derin deniz deşarji ihaleye çıkıyor. Milad dediğimiz bir çok projeye hayat vermeye devam ediyoruz. Biz hep şunu savunduk: projeniz olmadan hiç bir iş yapamazsınız. Projeniz olmadan neyi nasil yapacağınızı bilemezsiniz. Şu an Sinop’un geleceğe yönelik yapılacak hiç bir projesi kalmamıştır. Özellikle alt yapı konusunda birçok çalışmayı yerine getirdik. Şimdi gerek tarihi gerekse turistik değerleri ile marka olan Sinop’un çehresini değiştirmeye yönelik bir çok çalışmanın projelerini yaparak hataya geçirmeye çalışıyoruz.

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hareket ediyorsunuz, göreve geldiğiniz günden bu yana yaptığınız sosyal hizmet projeleri Sinop halkının tam da ihtiyacı olan projeler oldu. Yaptığınız projelerin başarı sırrı nedir? Okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Bugüne kadar hiçbir Belediye başkanının yapmadığı bir şekilde hesap verebilen belediyecilik anlayışı ile açık hava halk toplantıları düzenledik. Yine her yıl düzenli olarak bilgilendirme toplantıları yaptık. Milyonlarca liralık harcamalarla festivaller yapmak yerine özellikle ramazan aylarında 30 gün boyunca süren ve geleneklerimizi,göreneklerimizi; geleceğimiz olan çocuklarımıza aktarabilmek adına ramazan eğlenceleri düzenledik. Eski bir sporcu olarak her türlü spor dalı ile uğraşan gençlerimize yardımlarda bulunduk ve çeşitli yarışmaları ilk kez düzenleyerek destek sağladık. Sinopale (bienal), tiyatro festivalleri ile sanatın ve sanatçını yanında yer aldık. Bence amaç milyonlarca lira harcayıp bir gecelik eğlencelerle maddi kaynaklarınızı ziyan etmek olmamalı, her dalda kültürel ve sosyal etkinliklere yer verip her kesime destek olunmalıdır. Diğer yaptığımız yardımları veya destekleri konuşmak ve açıklamak doğru olmaz. Elimizden geldiğince her kesime yardımda bulunuyoruz.

Sinop sahip olduğu kültürel varlıklar ve doğal güzellikleri ile dünya’da ve ülkemizde önemli bir yere sahip… Sinop’un marka şehir olması amacı ile faaliyetlerde bulunuyor musunuz? Faaliyetleriniz varsa nelerdir?

Sinop iddaa ediyorum ki her alanda zaten marka bir şehirdir. Her yerine gönül rahatlığı ile mavi bayrak takabileceğiniz tertemiz denizi %61 ile ülke ortalamasının üstünde yemyeşil ormanları, birbirinden güzel yöresel lezzetleri, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden kalan tarihi varlıkları ile Sinop zaten bir marka şehirdir. Ve önümüzde ki on yıl içinde Sinop Karadeniz’in turizm başkenti olacaktır. Bunun için tabi ki çeşitli çalışmaların içinde yer alıyoruz. Bir çok turizm fuarına hem fiziki olarak hemde maddi olarak katkıda bulunarak elimizden geldiğince yer alıyoruz. Çeşitli TV programlarında Sinop’u anlatmaya çalışıyoruz. Tabi Sinop anlatılacak gibi değildir. Gelip Sinop’u yaşamak gerek… Bundan sonra da yine imkanlarımız doğrultusunda ne faaliyet olursa olsun desteklerimizi vermeye devam edeceğiz.

Sizi örnek alan genç siyasetçilere önerileriniz, öğütleriniz nelerdir?

Çalışan ve üreten her insan başarının kapılarını sonuna kadar açar. Hiç bir şekilde pes etmemek ve üretken olmak hayatın gerekliliğidir. Aksi takdirde sadece toplumda basit bir rol üstlenip düzenin bir parçası olarak yaşarsınız. Ama üretir ve çok çalışırsanız düzeni yönetir, şekillendirirsiniz.

Son olarak TR’de MARKA okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Bizleri takip eden ve destekleyen tüm dostlarımıza ve okuyucularımıza teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Tanıtım Konuları