Dr. Logo/ Türk Bayrağı 4 1

Abortion Pill Online Ph

free abortion pill philippines

effexor

effexor rockandroald.net

missed abortion

abortion pill houston go

mixing weed and adderall

mixing adderall and weed

Dr. Logo

Değerli TR’de MARKA okurları;

Pazarlama dünyasının içinde dolaylı ya da dolaysız olarak bulunan herkesin kendine ait bir şeyler çıkaracağına inandığımız bu köşemizde sizleri farklı bir tasarım gezintisine çıkarmak istiyorum.

Bir ülkenin bayrağıyla bir logo arasındaki paralellikleri düşündünüz mü hiç?

Logo, bir markanın içinde barındırmış olduğu sembollerin ve özelliklerin görsel kimlik kazanmış halidir.

Bayrak ise bir ülkenin milli değerlerini ve varlıklarını temsil eden simgelerden oluşur.

Sizce bizim bayrağımız tasarlanırken nelerden esinlenilmiştir? Mutlaka bilenleriniz vardır; ama ben bu tasviri size kendi penceremden aktarmaya çalışacağım.

Bir rivayete göre 1. Kosova Savaşı sırasında ölen Türk askerlerinin kanları bir çukurda toplanmıştır. Bu savaşın akşamında gökyüzünde nadir görünen bir olay yaşanmış, Jüpiter ile Ay yan yana gelmiştir. Efsaneye göre bu kan birikintisinde oluşan ay ve yıldız silueti bayrağımızın tasarımını oluşturmuştur.

Bayraktaki yıldız aslında Jüpiter gezegenidir. Astronomi biliminin dayandığı bazı veriler de 1. Kosova Savaşın sırasında (28 Temmuz 1389) gökyüzünde Ay ve Jüpiter gezegenin bir araya geldiği ihtimalini güçlendirir.

14. yüzyılda, Astronomi konusunda yeterince ilerlenememiş olmasından dolayı, kan gölünün üzerinde görünen gezegenin parıltısı bir yıldıza benzetilmiş, ay ve yıldız birlikteliği gibi düşünülmüştür.

Jüpiter gezegenin parlak ve köşeli görüntüsünün oluşmasının nedeni gezene ait çok sayıdaki uydu ile açıklanmaktadır.

Bu yansımayı olası bir kan gölünün üzerinde düşünürsek de Türk Bayrağı’nın şu an ki görüntüsüne ulaşmış oluruz. Bunun için gece yarısında gökyüzünün görüntüsünü dikey ve yatay olarak tersine çevirirsek karşımıza bayrağımızda ki gibi bir görüntü çıkar.

Bir ülkenin simgesi olan bayrağındaki renkler ve simgeler ne kadar önemli ise firmaların bayrağı olan logosu da o kuruluş için çok önemlidir.

Markalar ancak bir logoyla kimlik kazanırlar ve markanız logonuzla birlikte senet niteliği taşır, unutmayın sakın!

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tasarım Konuları