Hem Mektepli Hem Alaylı/ Gamze CİZRELİ 1 6

name of abortion pill in u

usa buy abortion pill truonggiang.net buy abortion pill

amoxicillin cost without insurance

amoxil without prescription blog.structuretoobig.com buy amoxicillin online

imodium

imodium loekkenglas.dk

zithromax

zithromax fontanerosenmalaga.es

mixing melatonin and weed

mixing lexapro and weed read

pillola cialis cosa serve

tadalafil generico prezzo click

Bizler Gamze Cizreli’yi başarılı bir marka yaratıcısı, girişimci olarak tanıyoruz… Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

1968 doğumluyum. ODTÜ İşletme Bölümü mezunuyum. Bu sektöre yaklaşık 20 yıl önce girdim. Eski ortağım ile birlikte, 90’lı yılların başında Ankara'nın ilk cafesi olan ‘CAFEMİZ’i kurduk. Ardından, 2005 yılına kadar Ankara’nın sosyal hayatını değiştiren Kuki ve QuickChina markaları geldi. 2006 yılında ortağımdan ayrılarak Big Chefs Cafe&Brasserie markasını kurdum. Big Chefs’lerin sayısı bugün Ankara’da 3, İstanbul’da 7, Antalya, Mersin ve Gaziantep’te olmak üzere 13 şubeye ulaştı. Haziran ayı içinde açacağımız İstanbul Tarabya’daki yeni şubemiz ile toplam 14 şubeli zincir bir marka olacağız. Bu süreçte de Türkiye'de Girişimciliğin özellikle de kadın girişimciliğinin gelişmesi için çok büyük bir çaba sarf ediyorum. 2010 yılı Kagider ve Garanti Bankasının düzenlemiş olduğu Kadın Girişimciler yarışmasında Türkiye birincisi olmamın ardından kadınlara rol model olmak açısından Türkiye'yi  çok dolaştım. Halen Kagiderde aktif olarak çalışıyorum. Hürriyet gazetesinin Ankara ekinde her pazar köşe yazısı yazıyorum.
 

ODTÜ’de öğrencilerinize girişimcilik ile ilgili ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz? Yapmaları ve yapmamaları gereken ne gibi şeyler öğütlüyorsunuz? (Her öğrenci tabir yerindeyse kısa yoldan zengin olmayı hedefler bununla ilgili öğrencilerinizden birçok soru almışsınızdır bununla ilgili öğütleriniz…)

Gençlere daima, araştırmalarını, ilgi duydukları alanda bilgi sahibi olmalarını ve  hesaplanabilir risk almalarını öneriyorum. Gençler çok heyecanlı, çok meraklı. Teknolojiyi de doğru kullanarak, bugün ulaşamayacakları bilgi yok. Onlara her zaman söylediğim şey, kendinizi en başarılı hissettiğiniz, en çok ilgi duyduğunuz alanda bilgi sahibi olun ve uzmanlaşın!

Türkiye’de kadın girişimci olmanın zorluklarıyla karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız ne gibi zorluklar?

Türkiye’deki kadın girişimciliğinin önünde iki büyük sorun var. Birincisi kadının annelik ev işleri ve evdeki yaşlıların bakımı sorumluluklarını üstlenmelerinden dolayı eşleri ve babaları tarafından girişimci olmalarını bırakın çalışmaları bile engelleniyor. İkincisi de kadının sermayeye erişimi çok zor. Türkiye’de genelde kadının üzerine gayrimenkul yapılmıyor. Kadınlar da bu nedenle ne yazık ki banka kredilerine çok zor erişiyorlar. Bu yüzden de finansman sorunu yaşıyorlar. Öte yandan da eğer kadına girişimcilik fırsatı verilirse kadınlar çocuklarının daha iyi bir eğitim almaları ve çocuklarına daha iyi bir dünya devretme arzusuyla var gücüyle çalışıyorlar.

Gamze Cizreli marka yaratma konusunda ayrıca başarılı bir isim… Marka nasıl yaratılır? Marka yaratma çalışmalarında öncelikler nelerdir?

Marka yaratmanın, iletişim guruları tarafından belirlenmiş kural ve kaideleri var. Ancak benim için en önemli şey, iyi koku almak. Yaratacağınız ürünü markalaştırmak için ciddi bir araştırma yapmanız, markanızı ona göre doğru konumlandırmanız ve devamında hem bilinirliği hem de sürekliliği anlamında sağlam bir çizgide ilerlemeniz gerekiyor. Hedef kitleye göre yapılacak tanıtım da bu işin en önemli bacağı tabii ki :)

Restoranlarınızda müşterilerinize günlük hayatın sıkıntılarından kısa bir sürede olsa uzaklaştıran “şeytan ayrıntıda gizlidir” dedirten  küçük sürprizleriniz oluyor kalitenizin dışında bu sürprizlerin de sizi vazgeçilmez hale getirdiğini düşünüyor musunuz?

Müşterilerimizi, evimize gelen misafirlerimiz olarak görüyoruz. Menümüzden konseptimize, en büyük önceliğimiz samimiyet. Bir de ayrıntılardır sizi farklı kılan. Misafirlerimizi şaşırtmak, beklemedikleri küçük hoşluklar yapmak başarımızın altında yatan en önemli nokta bana göre.

Ankara ve İstanbul’u hizmet sektörü bakımından kıyaslarsanız ne gibi farklılıkları söz konusu?

Tabii ki çok farklı iki il, farklı iki coğrafya. Birbirleri ile kıyaslandığında ikisinin de, diğeri ile farklılıkları var. Bana göre Ankara çok daha seçici bir kitle. Ankaralılara birşeyi beğendirmek çok kolay değildir. Ankara insanı, iyi ve güzeli çok çabuk ödüllendirir, yapay ve sahte olanı ise hemen dışına atar. Bu sebeple tüketim alışkanlıkları bakımında İstanbul çok daha aktif gözükse de, bence Ankara insanına hizmet vermek, biraz daha zor. Bu zor kısım da sizi daima en iyiye yönlendiriyor!

Gamze Cizreli’nin “lovemark”ı var mı?

 Sektörel olarak bakacak olursak, benim lovemark’ım  şef Jamie Oliver ve onun yarattığı her şey.

Rol modeliniz var mı?

 Sivil toplumculuğa katkılarıyla rahmetli Türkan Saylan.

Son olarak TR’de MARKA dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Bir Ankaralı olarak,  Ankara’dan çıkan hizmet alanı ne olursa olsun bütün markaları çok seviyor ve elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Derginiz de bunlardan biri, başarılarınızın devamını dilerim.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Marka Konuları