Danışman Dede 6 2

buy naltrexone no prescription

buy naltrexone online india blog.globalmamas.org buy naltrexone from trusted pharmacy

buy abortion pill

buy abortion pill tecomed.es

lexapro weed and alcohol

lexapro and weed reddit starksplastics.com

naltrexone and naloxone difference

methyl naltrexone vs naloxone click here

otc inhalers for copd

over the counter asthma inhalers

Danışman Dede

Dışarıda birileri güzel işler yapıyor, sektörde iyi bir imaja sahip. Siz de aynı işi yapmaya karar verdiniz. E tabi bir de markanız olacak heyecan sardı sizi. Keyifle kollarınızı sıvadınız. Lakin dünyanın öteki ucundan birisi yakanıza yapıştı. “bu marka benim” dedi. Siz de ille de “ben istiyorum” diye tutturursanız marka vekilleri, sizi duruşma salonuna davet eder. O büyük hayalleriniz, kurguladığınzı işin tüm heyecanı, dava dosyasının arasında sıkışır kalır. Ta ki bu dosyanın kapağına kendinize ait yeni bir isim bulana kadar. Zira yıllarca emek verilerek yapılan hiçbir şeye, bu kadar kolay ulaşamazsınız. Girişimcilik, gözde olanı kendinize uyarlama değil, özgün fikirlerinize gözdelik katmaktır.

Girişen: Çaylak kardeşim gel seninle büro mobilyası satacağımız bir işyeri açalım.

Çaylak: Tamam, Girişen ama nasıl yapacağız?

Girişen: Çok kolay olacak Çaylak, bir isim bulmak lazım şimdi.

Çaylak: Evet, ama nasıl bir isim, acaba Danışman Dedeye mi sorsak?

Girişen: Hayır, ben buldum; süperim, süper! Hasistikbal olsun.

Çaylak: Ama Girişen istikbal mobilya ne olacak?

Girişen: Ne alakamız var canım bizimkinin İstikballe, çok farklıyız, bizim ki Hasistikbal.

Çaylak: Pek i, biz şimdi bu ismin patentini mi alacağız?

Girişen: Evet Çaylak evet,(off bu çocuğun gerçekten hiçbir şey bildiği yok)hadi ben tabelayı yaptırmaya gidiyorum.

Çaylak: Ben de Danışman Dedeyi ziyaret edeceğim. Bu işleri bilir o, bir bilene sormakta fayda var. (Çaylak Danışman Dede’ye, Girişen ise tabelayı yaptırmaya gider.)

Çaylak: Danışman Dede sana haberlerim var; ben Girişenle birlikte büro mobilyaları satacağımız bir işyeri kuruyorum. İşyerinin ismini Hasistikbal yapacağız. Bu ismin patentinde alacağız. Nasıl bir fikir ama! Süper değil mi?

Danışman dede: İş yapmak önemli değil Çaylak, işi doğru yapmak önemli.

Çaylak: Nasıl yani Danışman Dede, büro mobilyaları satma işi doğru değil mi?

Danışman dede: Otur da seninle demli bir çay içelim, sana anlatayım.

(Çaylak ve Danışman Dede otururlar. Danışman Dedenin çırağı demli çayları getirir. Danışman Dede önce eliyle sakalını sıvazlar. Gözleri dış kapıya bakmaktadır.)

Danışman dede: Bak evlat, şu karşıdaki mağazayı görüyor musun?

Çaylak: Eveeet, İstikbal işte. Ama bak isim benzerliği falan diyeceksen, Girişen dedi ki…

Danışman dede: Oğul, bir tabela bir de boş dükkân bularak bu işler yapılamaz. Bir firmanı kurulması gereklidir. Odalara, vergi dairesine… İşlemler yapılmalı.

Çaylak: Bir firma kurabilme zor olsa gerekli çok uzun işler yapmak gereklidir, değil mi? Ben söylemiştim Girişene ama…

Danışman dede: Çok zor işler değil bular, ama sonrasında mali yükümlükleri gibi takip gerektiren işleri olacaktır. Hem firma kurulması hem de kurulduktan sonraki takip işleri için mali müşavirle çalışmanız iyi olur.

Çaylak: Şimdi biraz biraz anlar gibi oluyorum.

Danışman dede: O İstikbal işte, diye adından öylece bahsettiğin firma 1957 yılından bu yana bu sektörde hizmet vermekte. Öncelikle senin kuracağın şirketin de, mevcutta var olan şirketin de haklarını korumak adına Türk Patent Enstitüsü bu tip benzer isimlerin marka tescillerine onay vermez.

Çaylak: Türk Patent Enstitüsü (TPE) patent işlemini mi yapıyor?

Danışman dede: Ha laf buraya gelmişken patent buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Yani patent almak için bir buluşun olmalı. Sizinki ise isim tescili yani marka tescili olur. Bu işlemlerin hepsini TPE yapar.

Çaylak: Peki, bizi nerden tespit edecekler ki, hem de koskoca İstikbal, bu adamların işi gücü yok mu?

Danışman dede: Bu tarzda çok ciddi çalışan firmalar danışmaları aracılığıyla markalarını koruma altına alırlar. Bu konularla ilgili danışmalık veren patent ofisleri var. Kaldı ki bir sektörde markalaşmak da zaman, sabır ve uğraş isteyen bir şeydir. Önemli meziyetler gerektirir. Her kafasına esen hadi ben bir dükkan açayım dese ne olur halimiz? Kaldı ki bu işletmeye bir sermaye yatıracaksın daha sonra bilmediğin, üstüne kafa yormadığın bir sektörde ne kadar var olabilirsin, eriyip gideceksiniz. Yani önce bir tart, ölç, biç, yetilerine, lokasyonun uygunluğuna bir bak. Baktın ki bu dükkânı açmak için bütün koşullar uygun, o vakit gel tekrar oturup demli bir çay daha içeriz. Ha o arkadaşın adı neydi, Girişen, onu da getir.

Çaylak: Teşekkürler Danışman Dede. Ben gidip Girişene bunları anlatayım.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları