O Müzik Bilinç Altınıza Saldırıyor... 6 3

kamagra

kamagra website

prometrium

prometrium website

buy naltrexone from trusted pharmacy

buy naltrexone blog.jrmissworld.com

seroquel overdose

seroquel notice

O Müzik Bilinç Altınıza Saldırıyor...

O müzik sizi eğlendirmek için çalmıyor. Müzik sizi firmanın kendi satış stratejisine yönlendiriyor.

Müzik denince; “insanları eğlendiren notalar bütünü” kavramı akla gelmektedir. Hâlbuki müzik gözle görülmeyen; ancak ritimlerle dile getirilen, içindeki aktivasyonlarla insanların ya da hayvanların müzik anlama kabiliyetlerini geliştirecek düzeyde olan ahenktir.

Reklam ve müzik ilişkisi konusunda odak, genellikle müzik-hafıza ilişkisi üzerinde olur. Reklamlarda oluşturulan melodik tekerlemeler, ahenkli sözcükler ve özel cıngıllar, hep dikkat çekicilik ve anımsanabilme niteliklerine yapılan vurgudur. Bilgisayarımızdaki Microsoft’un açılış sesi, cep telefonlarımızdaki Nokia’nın melodisini düşünelim. O halde müzik bugün en az logo, kurumsal kimlik ya da markanın söylemi kadar baskın ve önemli bir olgudur. 

Sevilen bir müzikle oluşturulan bir reklam mesajı, tüketicinin marka hakkında bilgilenme isteğini artıracak ve bu istek, zamanla marka tutumu haline gelecektir. Böylesi bir olumlu marka tutumunun, satın alma niyeti ve davranışı olarak geri dönme ihtimali çok yüksektir olacaktır.

Her gün deneyimlediğimiz  bu etki mekanizmasının, yani müziğin ve reklamın bir araya gelmesi, reklamın tüketiciye ulaşma ve tüketici üzerinde amaçlanan iletişim etkisini yaratma sürecinde, reklama farklı katma değerler eklemektedir. Reklamlarda müzik kullanımı, tüketici ile duygusal bağlantıya geçip verilen mesajı güçlendirmekte ve kalabalığın arasından sıyrılıp tüketici tarafından  reklamın fark edilebilmesini kolaylaştırmaktadır. Sürekli marka iletişimi içerisinde olan tüketicinin, kampanyaları ilişkilendirme  vesilesiyle, ürünün tüketici ile iletişimindeki sürekliliğine katkıda bulunmaktadır.

Çok güzel müzikmiş, 

Şunu da alsam iyi olacak, 

Belki yerim ya da giyerim,

Almam lazım bana çok yakışır,

Mükemmel bir hava var,

Pozitif olmalıyım,

Anneme hediye mi alsam,

Ya bir sonraki geldiğimde bulamazsam,

Bu da güzelmiş,

Spor giyinmeliyim bana yakışır,

Bu çok farklı bir beyaz gömlek,

Hızlı ye kalk ve çık. 

Dinlediğimiz müzikler bilinçaltımıza saldırıyor ve bize sürekli bu mesajları veriyor.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları