Ya Bu Rengi Güdersin Yada Bu Markadan Gidersin 4 6

dilantin

dilantin

paroxetine mylan

paroxetine vidal blog.idilbaby.com

loette precio sin receta

loette precio 2018

Ya Bu Rengi Güdersin Yada Bu Markadan Gidersin

Giydiğiniz tişörtün renginin arkadaşınızı, içten içe rahatsız edebileceğini hiç düşündünüz mü? Ve ya gittiğiniz herhangi bir mekânda kendinizi rahat hissetme nedenlerinizi… Tasarımlarda kullanılan renklerin insan psikolojisi üzerinde kanıtlanmış etkileri olduğu bilinmektedir. Bu yüzden büyük markalar renkleri kendi stratejilerine uygun olarak kullanmaktadırlar.

Renk, bir marka’nın algılanmasında, zihinlerde yer etmesinde önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı markanızın rengini işinize uygun seçmelisiniz. Yanlış renk ve tasarım kullanımı baştan kaybetmek demektir. Örneğin: Süt ambalajları genellikle beyaz-yeşil renkler kullanılır. Siyah ambalajlı bir sütü insanları çoğu denemeyi dahi düşünmez.  Ve ya Coca-Cola bahsederken, kırmızının aklınızdan geçmesi rengin doğru kullanılmasından kaynaklıdır… 

Kırmızı’nın ateşi, Turuncu’nun enerjisi, Sarı’nın aydınlığı, Mavi’nin sakinliği, Yeşil’in güveni, Mor’un esrarengizliği, Siyah’ın asaleti, Beyaz’ın temizliği, Gri’nin ağırlığı… Renklerin genel olarak hissettirdiği duygular… Renklerin diğer etkilerine bakalım:

Kırmızı:Bilimsel olarak, vücuttaki hipnoz salgısını harekete geçiren kırmızı, daha hızlı nefes almayı sağlayarak, kalp atışlarını, kan basıncını ve adrenalin salgısını yükseltir. Verdiği heyecan ve enerji ile sıcak, hız, lezzet, rekabet ve saldırı gibi tüm duyuları harekete geçirmesinden dolayı, özellikle dikkat çekilmesi istenen satış noktalarında ve iştah uyandırdığı için gıda sektöründe kullanılır.

Turuncu:Parlak, canlı, cana yakın, dışa dönük, mutlu, neşeli ve çocuksu bir duyguya anlatır. Oyuncaklarda, ucuz plastik malzemelerde ve gençlere hitap eden yeni ürünlerin bulunduğu yerlerde kullanılır. Canlı turuncu tonlar ise, kırmızı gibi dikkat çekici olduğu için satış noktalarında, fast-food mekanlarında kullanılır.

Sarı:Güneş ışınlarının rengi olduğu için sıcak ve aydınlıktır. Bu yüzden hızlı düşünmeyi sağlar. Aynı zamanda lüksün ve zenginliğin, dikkat çekiciliğin ve geçiciliğin sembolüdür. Dikkat çekmesi ve geçiciliği ifade etmesinden dolayı taksilerin kullanılan renktir.  Bir diğer özelliği de en çabuk hatırlanan renktir.

Mavi:Bu renk, su ve hava gibi hayati iki öğeyi barındırır. Mavi sakinlik, huzur, güven, sağlam, emin izlenimi verir. Bu sebepten, banka ve finans sektörleri, hastaneler bu rengi tercih edilir. Mavinin suyla bağlantısından dolayı içeceklerin şişelerinde ve paketlerinde kullanılır. Ayrıca güven verdiği içinde koyu mavi polis ve pilot üniformalarında kullanılır. Yeşil: Tabiat rengi olsun yeşil, doğallığı, tazeliği ve şifayı çağrıştırır. Bundan dolayı süt ürünlerinde kullanılan renktir. Koyu yeşil ise, para ve saygınlık ifade etmesinden dolayı prestij ve güvenliğin önemli olduğu sektörlerde kullanılır.

Mor: Esrarengiz, ruhani, duygusal, melankoli, uzaklığı yanında kraliyet rengi olan mor, şıklığı ve zenginliği ifade eder. Geniş alanlarda kullanılması durumunda korku ve pişmanlık duygusunu verir. Bu nedenle küçük alanlarda kullanılması tavsiye edilir. Mor kırmızının heyecan vericiliğiyle mavinin huzurunun karışımıdır.

Siyah:Karanlık ve geceyi çağrıştırdığı için esrarengiz, güçlü, klasik ve şık bir renk olarak algılanır. En güçlü renktir. Yüksek fiyatlı şık ürünlerde kullanılır. Örneğin, yemek sektöründe “gourmet” ürünlerin paketlerinde görülür. Ağır bir renk olduğu için düşme ya da batma hissi verdiğinden dolayı uçaklarda ve gemilerde kullanılmaz. 

Beyaz:Gözün en parlak algıladığı renktir. Bu yüzden işaretlerde, paketlerde ve satış noktalarında zıtlık oluşturarak dikkat çekmek için kullanılır. Parlaklık, sadelik ve masumiyet saflığı, paklığı ve temizliği ifade ettiğinden dolayı, özellikle çocuk ve sağlık ürünlerinde kullanılır. Kullanıldığı alanlarda genişlik hissi verir. 

Gri:Son zamanlarda teknolojik ürünlerin sergilendiği web sitelerde fon rengi olarak sıkça rastlanılan Gri diplomatik ve ağır bir renktir.

Durgunlaştıran bir etkiye sahiptir. Gri, yanında yer alan renklerin fark edilmesini sağlar.

Bizden söylemesi “Ya bu rengi güdersin ya bu markadan gidersin” sanırım böyleydi(?)                       

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tasarım Konuları