“MAVİGÖLGAZ” Marka Olmanın Nimetini Görüyor 1 4

cialis

cialis onderdewatertoren.nl

rheumatrex

rheumatrex positive-dogtraining.co.uk

buy naltrexone 3mg

naltrexone low dose

paroxetine vidal

paroxetine 20

Mustafa ALPAY/  Mavigölgaz Yönetim Kurulu Başkanı

“MAVİGÖLGAZ” Marka Olmanın Nimetini Görüyor

Marka vazgeçilmezdir. 

Bu bilinci işletmelerimiz kavramıştır. Ama sadece kavramak yetmemekte, sürekli güncelliğini koruması da gerekmektedir. Marka olma hedefine işletmelerin ciddi kaynaklar ayırması, reklam ve tanıtımla desteklenmesi gerekmektedir. Bu uygulamanın işletmelere ek maliyeti de beraberinde getirmesi kaçınılmazdır. Bunun için de kaynak gereklidir. Bu gerekli kaynaklara işletmelerimiz daha rahat ve ucuz ulaşabilmelidir. Bu kaynaklar markayı ayakta tutacak tanıtım için gereklidir. Markanın, işletmelere getiri olarak geri dönüşü kesin olacaktır ama aradaki süreyi finans yönünden iyi dengelemek gerekmektedir. 

KOBİ´lerin reklam beklentileri arasında yüzde 47 ile satışları artırmak ilk sırada yer alırken, yüzde 31 ile markayı-firmayı-ürünü daha çok duyurmak, yüzde 13 ile hedefe ulaşmak, yüzde 12 ile yeni bir çıkış yolu oluşturmak ve diğer başlıklar olarak sıralanıyor. 

Bu arada marka etkisiyle, temsil ettiği ürün-stok dengesini de iyi ayarlamak gerekmektedir. Marka önde gider de ürün piyasaya yeterince arz edilmezse o durumda tüketici üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Bir dönem bir sucuk markası aniden reklamlarla zirveye oturmuştu. Fakat yeterli üretimle piyasayı destekleyemediği için korsan üretim piyasada çoğaldı ve tüketici ciddi bir hayal kırıklığına uğradı. Bu markanın tekrar imajını düzeltmesi yıllarına mal oldu. 

Ürününüz ne kadar kaliteli de olsa, iyi bir pazarlama ağınız yoksa ve ürünleriniz raflarda yerini almamışsa marka tanıtımınız masraftan ibaret kalacaktır. Bu masrafınızı kayıt dışı üretim yapanlar hemen taklide dönüştürerek, markanızın imajını daha doğmadan öldüreceklerdir. Yani markalaşma teşvik edilirken üretim - arz dengesi, talebi karşılayacak şekilde iyi korunmalıdır. Teşvik edilmediği zaman işletmeler yerinde patinaj yapacaklar, üretim kapasitelerini verimli kullanmayacaklardır. 

Gerekli kurumsallaşma sağlanarak görsel kimliği ön plana çıkarmak, müşteri memnuniyetine koşulsuz değer vermek, bir marka yatırımı yapmak doğrultusunda yapılması gerekenlerdir. Bu yatırım, işletme sahiplerince ciddiye alınıp gerekli değer verilirse, marka değerinin şirketlerin tüm mal varlığından daha değerli hale geleceği unutulmamalıdır. 

Dünya marka bilincini gayet ciddiye aldı. Ürünlerinin kalitesizliğinden ve sağlıksızlığından şikayetçi olunan Çin dahi bu durumu değiştirmek adına adım attı. 2010 yılı listesinde ilk 100’de yer alan China unvanlı 9 şirket bulunuyor. İngiliz Financial Times gazetesinin açıkladığı listeye göre; sadece ülke unvanlı ilk 100 marka arasında girebilen 9 marka var yani bu oran yüzde 9 oluyor. Bu da, dünya ekonomisinde çok büyük bir güçtür ve şirketlerin marka değeri de toplamda 210.817.000.000 dolardır. 

9- China Mobile         Marka Değeri:   57.326.000.000 dolar

11- IC Bank of China Marka Değeri:   44.440.000.000 dolar

24- China Construction Bank Marka Değeri:   25.524.000.000 dolar

33- China Life Insurance Marka Değeri:   19.542.000.000 dolar

37- Bank of China Marka Değeri:   17.530.000.000 dolar

43- Agricultural Bnk of China Marka Değeri:   16.909.000.000 dolar

78- Petro China Marka Değeri:   11.291.000.000 dolar

91-China Telecom Marka Değeri:    9.587.000.000 dolar

97-China Merchants Bank Marka Değeri:    8.668.000.000 dolar

Çin’in bu işi bizden daha ciddiye aldığını verilerden görebiliriz. Tabloda ilk 100 marka arasında ülkemizi temsil edecek henüz bir markamız bile yok. 

Dünyanın 17., Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi olan bir büyüklüğe ulaştık. 2023 hedeflerimiz arasında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek gibi bir hedefimiz olmalıdır. Bu hedef için: “Dünya marka tespit kriterlerini aşabilecek ve listenin ilk 100’ünde yayınlanabilecek kaç dünya markamız olmalıdır?” şeklindeki soruya cevap vermeliyiz. 2023 hedeflerimiz arasında buna da yer vermemiz gerektiği kanısındayım. 

Ülkemizin İstanbul dışındaki tüm illerinde de marka oluşabileceği bilincine inanmalıyız. "Marka olma" hikayelerimizi öne çıkarıp marka olma yolunda ilerleyenlerin başarı öykülerini ödüllendirerek şirketleri bu yönde teşvik etmeliyiz.

Mavigölgaz, “marka oldu” dedikçe başarıları da ulusallaşıyor. 

Sermaye birliğinin en önemli örneği olan şirketimiz, markaya verdiği değerin karşılığını almaya başladı. Unutulmaması gereken bir noktayı da burada belirteyim. Yukarıda sıralamış olduğum markalaşma sürecinde, bir de güvenilir ellere ulaşmak var. Kuruluş biçimiyle zaten farklı bir marka olan Mavigölgaz, markalaşma sürecinde özellikle de güvenilir el dediğimiz “Ortadoğu Patent” firmasından danışmanlık alması isabetli bir tercih olmuştur. Ortadoğu Patent, Mavigölgaz’ı hak ettiği değere ulaştırırken, şirketimize adeta markalaşmanın sinyalizasyon rotasını da nasıl okumamız ve izlememiz gerektiğini öğretmiştir. Mavigölgaz’da bu durumu iyi değerlendirmiştir. Elliyi aşkın ortağıyla dimdik ayakta durarak “marka” başarılarını tescillemiştir. 

Mavigölgaz 2. Girişimcilik Zirvesi’nde 47. Oldu.       

TOBB Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: 

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, All World Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye 25 yarışmasında Şirketinizin, küresel krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen, 2008 – 2010 döneminde sergilediği başarılı performanstan dolayı sizleri yürekten kutlamak isterim. Bütünüyle objektif kriterlere dayanılarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye 25 Şirketleri arasına giremeseniz bile All World Network’un faaliyet gösterdiği Arap ülkelerindeki hızlı büyüyen şirketleri de içeren “Arabistan 500 + Türkiye” listesinde yer almaya hak kazandınız. 47. oldunuz.” 

İşte bu başarının sırrı sermaye birliğinindir. 

Mavigölgaz tez konusu dahi oldu. Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman ULUYOL, “Finansal Yönetim Boyutuyla Türkiye’de Girişimcilik” adlı araştırmasında, Mavigölgaz’ın başarısını örnek göstermesi bizi ayrıca sevindirdi. 

Mavigölgazı, buralara taşıyan herkese ayrıca teşekkür ediyorum.

Yazar : TR'de MARKA Röportaj

Facebookda Paylaş

Diğer Marka Konuları