Karanlık Pazarlama 3 6

where can i get the abortion pill

abortion pill side effects click here

buy citalopram online

buy citalopram 20mg uk

abortion help

abortions in houston

domperidone eureka

domperidone vidal

Sevgili Marka dostları,

Bu sayımızda günümüzde giderek artan uygulamalarına şahit olduğumuz ve marka yönetiminde sıkça başvurulan bir yöntem olan Dark Marketing kavramından ve uygulamalarından bahsedeceğiz.

Dark Marketing (Karanlık Pazarlama) kavramı; Undercover Marketing(Hafiyeli Pazarlama), Stealth Marketing(Örtülü Pazarlama), Buzz Marketing (Vızıltılı Pazarlama) gibi uygulamalarla benzerlik taşıyan  bir gerilla pazarlama uygulamasıdır. Burada bir yıldız veya toplum tarafından tanınmış biri vasıtasıyla bazı ürün ve markaların kişilerin farkında olmadan bilinçaltlarına yerleştirilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar yer almaktadır. Karanlık Pazarlama müşterilerin haberi olmadan ve onlara hissettirmeden pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmektir. Pazarlamanın kılık değiştirmiş veya tebdili kıyafet giymiş halidir. Mesela pazarlama sektörü bir ordu olsaydı, bu orduda yer alan pazarlamacılar ya bir gizli ajan, ya bir hafiye ya da ninja olurdu. Burada amaç, müşterinin istediği veya ihtiyacı olduğu ürünü müşteriye yaptığınız pazarlama faaliyetlerini hissettirmeden ona satabilmektir.

1950’lerde kullanılan bir stratejide, film aralarına ”patlamış mısır yiyin “ fikri yerleştirilerek kişilerin farkında olmadan patlamış mısır tüketmeleri sağlanmış ve ürün satışlarının ciddi ölçüde artışlar yaşanmıştır. 

Karanlık pazarlamayı en çok kullananlar arasında sigara şirketleri gelmektedir. Reklamlarında ve bir çok filmde ratingi yüksek James Dean, Frank Sinatra ve Marilyn Monroe gibi yıldızları kullanan sigara şirketleri bu yıldızların özendirdiği sigara sayesinde ciddi paralar kazanmışlar daha sonraları hükümet bu özendirme neticesinde bilboardlarda ve diğer bazı medya araçlarında sigara reklamlarını yasaklamıştır. Şirketler bunun üzerine karanlık pazarlama uygulamalarına başvurmuşlardır. Lucky Strike ve Camel gibi özel konukların çağrıldığı partiler düzenleyerek ve bu partileri ağızdan ağza yayarak gerekli tutundurma etkilerini gerçekleştirmişlerdir.  Mc Doanlad’s ın “The Lost Ring” (Kayıp Halka) oyunu karanlık pazarlama için en temel örneklerden biridir. Sponsorluk çalışmalarını bir çok işletme bu bağlamda kullanmaktadır*. 

Bu tip pazarlamanın son ve en modern kullanıcılarından biri de Apple’dır. Televizyonda veya sinemada bir çok kişinin Apple ürünleri kullandığı kişilere empoze edilmektedir. Örneğin ülkemizde ve Amerika’da gösterilen Jimmy Fallon,  kendi showunda Mac Book Pro, I Phone gibi Apple ürünleri kullanmakta ve ürünlere olan talebi arttırmaktadır. Ürün yerleştirme adı verilen bu uygulama günümüzde yerli yabancı birçok işletme tarafından kullanılmaktadır. 

Ülkemizde Garanti Bankası reklamlarında arkadan geçen arabaların hepsinin Doğuş Gurubunun otomobil markaları olması gibi birçok benzer uygulama kullanılmaktadır.

Yukarıda örnekleri gördüğümüz ve giderek daha fazla tercih edilen bir hal alan karanlık pazarlama kavramı ve uygulamaları, marka yönetimindeki ağırlığını arttırmaktadır. Marka sadakati yaratmada giderek daha çok tercih edilmekte olan karanlık pazarlama kimilerine göre etik dışıdır. Bu konuyla ilgili tartışmalar süre dursun yerli yabancı birçok marka bu uygulamaları kullanmaktadır. Rekabete ayak uydurmak için bizlerde bu uygulamalardan faydalanmalıyız.

Markanıza ve kendinize iyi bakın...

 

Yazar : Mehmet BAŞ

Facebookda Paylaş

Diğer Pazarlama Konuları